

LEHTIKUVA
Halla-aho: ”Vihreiden mepit juosseet vuosikausia Brysselin käytävillä kertomassa, miten Suomi tuhoaa luontonsa” – Ohisalo hermostui
Perussuomalaisten Jussi Halla-aho muistutti puoluejohtajien SuomiAreena-tentissä, että Suomessa on jo vähintään sadan vuoden ajan tehty vastuullista metsäpolitiikkaa. – Metsiä ei siis suinkaan ole pantu sileiksi, vaikka tällaisen kuvan saattaa saada vihreiden poliitikkojen puheenvuoroista.
EU-komissio hamuaa uudella metsästrategiallaan määräysvaltaa Suomen metsistä. Komission julkisuuteen vuotaneessa luonnoksessa unionin metsästrategiaksi esimerkiksi edellytettäisiin avohakkuiden välttämistä sekä metsäteollisuuden eräiden tuotteiden valmistuksen lopettamista.
Tuhotyötä tehty jo pitkään
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho muistutti eilisessä puoluejohtajien SuomiAreena-tentissä, että Suomen metsät kasvavat voimakkaammin kuin koskaan.
– Se on seuraus siitä, että meillä on sadan vuoden ajan tehty vastuullista metsäpolitiikkaa. Metsiä ei siis suinkaan ole pantu sileiksi, vaikka tällaisen kuvan saattaa saada vihreiden poliitikkojen puheenvuoroista.
Halla-aho sanoi, että EU:ssa on valitettavasti päässyt syntymään harhaisia käsityksiä siitä, miten Suomi kohtelee metsiään.
– Yksi syy tähän on se, että vihreiden mepit ovat vuosikausia Brysselin käytävillä juosseet kertomassa, miten Suomi tuhoaa luontonsa ja panee metsänsä sileiksi. Kyse on pitkäaikaisesta vaikuttamisesta, Halla-aho paheksui.
Epäisänmaallista toimintaa
Vihreiden puheenjohtajaa, sisäministeri Maria Ohisaloa hiillostettiin siitä, että vihreät on edelleen valmis luovuttamaan Suomen metsäpolitiikan päätäntävaltaa EU:lle. Ohisalo kiisti ensin epäilyt ja sitten epäsuorasti myönsi ne oikeiksi.
Ohisalon kasetti alkoi hajota, kun Liike Nytin Harry Harkimo tuli Halla-ahon linjoille. Harkimo syytti vihreitä epäisänmaallisuudesta, koska vihreät haluaa luovuttaa Suomen metsäpolitiikan päätäntävaltaa EU:lle
– Kukaan ei ole sanonut niin, lopettakaa epätosien puhuminen, Ohisalo hermostui ja keskeytti Harkimon.
– Sä puhut koko ajan päälle, Harkimo kuittasi takaisin ja muistutti Ohisaloa siitä, että Suomen metsät ovat suurelta osalta yksityisessä omistuksessa.
– Meillä on kuusisataatuhatta metsänomistajaa, jotka hoitavat metsiä hyvin ja hiilinielut kasvaa. Ei voi olla niin, että me annetaan EU:n sanoa, mitä me voidaan metsillä tehdä, Harkimo tylytti.
Vihreät haluavat päätösvallan EU:lle
Ohisalolta kysyttiin useita kertoja, onko hän valmis luovuttamaan metsäpolitiikan osalta päätösvaltaa Suomelta EU:lle. Kuten ennenkin, Ohisalon vastaus oli kiven takana.
– Kaikki jäsenvaltiothan ovat sitoutuneet ilmastotavoitteisiin, jos metsistä ei saisi puhua, niin mistä muualta ne päästövähennykset haetaan, Ohisalo sanoi ja myönsi lopulta, että ”rajat ylittävistä asioista” pitää päättää EU:ssa rajat ylittävästi eli Suomen ulkopuolella.
Ohisalo käynnisti vastauksellaan hallituskriisin, sillä tentissä keskustaa edustanut Markus Lohi irtisanoutui heti Ohisalon lausunnoista. Lohi sanoi, ettei hänen puolueensa voi tukea hallitusta, jossa metsäpoliitikan päätösvaltaa luovutetaan EU:lle.
Samaan aikaan keskusta kuitenkin tukee hallituksen kunnianhimoisia ilmastotavoitteita ja on sitoutunut hallitusohjelmaan myös ilmastopolitiikan osalta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Harry Harkimo metsäpolitiikka ilmastotoimet Markus Lohi europarlamentaarikot päätösvalta Maria Ohisalo Hallitusohjelma vihreät perussuomalaiset Jussi Halla-aho Keskusta EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen: Suomen metsien ryöväys EU:n määräysvaltaan on alkanut

Anarkistien blokki estää hälytysajoneuvojen liikkumisen Helsingin pääväylällä – ”Ihmettelen, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa”

Onko sisäministeri Ohisalon puheissa enää mitään tolkkua? – “Jos tuulivoimaa laitetaan kuntiin kunnolla, kuntavero voisi olla nolla”

Ranne: Ilmastopaniikki ei pelasta, vaan tuhoaa perusoikeudet

Tavio: On tullut aika lopettaa EU:n hännystely – ”Suomea mätkitään taas uusilla vaatimuksilla”

Koko hallitus on sitoutunut ilmastopolitiikkaan, joka kurjistaa kansalaista ja heikentää kilpailukykyä – “Hallituksessa on puolueita, jotka ovat täysin sokean ilmastofanatismin kourissa”
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.