

PS ARKISTO
Halla-aho varoittaa Kiina-riippuvuudesta ja kehottaa irtikytkentään hyvissä ajoin: ”Riski ei saa realisoitua”
Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho kehottaa länttä aloittamaan etupainotteisesti taloudellisten ja teollisten riippuvuussuhteiden purkamista Kiinaan. – Teollisuuden kotiuttaminen Kiinasta Eurooppaan samalla palvelee omaa talouttamme ja työllisyyttämme sekä ilmastotavoitteita, Halla-aho sanoo.
Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho kehottaa Suomea ja länsimaita aloittamaan valmistelut taloudellisten ja teollisten riippuvuuksien irtikytkentään Kiinasta.
Halla-aho varoittaa toistamasta Kiinan kanssa samoja virheitä, joita pitkään jatkettiin Venäjä-suhteiden kanssa.
Euroopan ja koko lännen riippuvuus kiinalaisesta teollisuudesta on nyt jopa laajempaa kuin riippuvuus venäläisisistä raaka-aineista.
– Mikäli nyt tapahtuisi jotain, mikä pakottaisi lännen reagoimaan Kiinan toimintaan kauppasuhteiden rajoittamisella, seurauksena olisi taloudellinen ja teollinen katastrofi Euroopassa, Halla-aho sanoi eilen Ylen presidenttitentissä.
Venäjän toimiin herättiin myöhässä
Kiina-riskin realisoitumisen estämiseksi Halla-aho kehottaakin toimimaan etupainotteisesti.
Halla-aho vertaa, että vielä pari vuotta sitten myös ajatusta energiayhteistyön lopettamisesta Venäjän kanssa pidettiin mahdottomana, koska riippuvuus venäläiseen energiaan on ollut suurta.
Lopulta Venäjän hyökättyä Ukrainaan länsi reagoi kauppapoliittisilla toimilla. Halla-ahon mukaan tilanne osoitti, että irtaantumisesta selvittiin.
– Se on kuitenkin nyt meille tuskallisempaa, koska Venäjä-riippuvuutta ei ryhdytty ajoissa purkamaan.
Lähteekö Kiina seikkailupolitiikan tielle?
Halla-aho korostaa, että kyse ei ole siitä, että Kiinaa tulisi rangaista siitä, mitä se mahdollisesti tekee tulevaisuudessa.
– Riski piilee siinä, että jos Kiina katsoo, että me olemme liian riippuvaisia Kiinasta voidaksemme reagoida sen toimintaan esimerkiksi kauppapolitiikalla, se voi madaltaa Kiinan kynnystä lähteä seikkailupolitiikan tielle, esimerkiksi Taiwanissa.
– Tärkein asia, mitä me voimme tehdä ylläpitääksemme rauhaa maailmassa – erityisesti Aasiassa – on se, että emme anna kiinalaisille mahdollisuutta pelata riippuvuudellamme Kiinan teollisuudesta. Teollisuuden kotiuttaminen Kiinasta Eurooppaan samalla palvelee myös omaa talouttamme ja työllisyyttämme sekä ilmastotavoitteita.
Yhteistyötä voidaan silti tehdä
Halla-ahon mukaan Suomessa tarvitaan sekä omaa Kiina-politiikkaa että yhteisiä EU-tason toimia.
– Kannatan itse rauhallista rinnakkaineloa myös niiden maiden ja yhteiskuntien kanssa, jotka eivät jaa samoja arvoja Suomen kanssa. Kiina on Suomelle yhteistyökumppani. Sen kanssa voidaan tehdä molempia hyödyttävää yhteistyötä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Presidentinvaalit 2024 Kiina-riippuvuus Venäjän hyökkäys Venäjä-riippuvuudet energiariippuvuus venäläinen energia ilmastotavoitteet kauppapolitiikka Kiina Venäjä talous Jussi Halla-aho työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kiinalaiset sähköautot valtaamassa Euroopan markkinat – takana saattaa lymytä keskusjohtoisen kommunistivaltion teollisuustuki ja suurvaltapolitiikka

Kiina hankkii tiedustelupomojen mukaan laittomasti ja järjestelmällisesti huipputeknologiaa länsimaista – uhkaa koko demokraattisen järjestelmän tulevaisuutta

Presidenttiehdokas Halla-aho arvioisi uudelleen Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisuusjärjestelmää – ”Ilmeinen turvallisuusriski”

Jussi Halla-ahon uudenvuodenpuhe 2024: “Kaikkeen ei ole mahdollista varautua, mutta varautukaamme parhaamme mukaan kaikkeen sellaiseen, mikä on nähtävissä ja ennakoitavissa”

Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: ”On vain ajan kysymys, milloin Venäjällä päätetään, että Suomessa asuvat Venäjän kansalaiset kaipaavat Venäjän suojelua”

Jussi Halla-aho: Venäjä ei missään olosuhteissa ota riskiä konfliktiin joutumisesta Naton kanssa

Presidenttiehdokkaat eri mieltä Ylen rahoituksesta – Halla-aho: Ei voi olla pyhä lehmä

Halla-aho Fingon vaalitentissä: Jokaisen lapsen pitäisi saada elää lapsuutensa ilman väkivaltaa, väkivallan uhkaa ja pelkoa kiusatuksi tulemisesta

Halla-aho Pirkanmaalla: Tulevaisuutta ei kannata pelätä, mutta silmien sulkeminen ongelmilta johtaa traagiseen lopputulokseen
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää