

LEHTIKUVA
Halla-aho: Ulkoministeriö kehottaa olemaan matkustamatta mihinkään, mutta Suomen rajat pysyvät itsepäisesti auki
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho toteaa, ettei ulkorajojen sulkeminen muulta kuin välttämättömältä liikenteeltä ole tietenkään ratkaisu pandemiaan, mutta se on osa ratkaisua – samoin kuin sisäiset karanteenitoimet.
– Se, että jokin toimenpide ei ratkaise koko ongelmaa, ei ole peruste vastustaa kyseistä toimenpidettä, Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebookissa.
– Jos veneen pohjassa on viisi reikää, mutta käytettävissä on vain neljä tulppaa, neljä reikää kannattaa tukkia, VAIKKA se ei ratkaise koko ongelmaa. Se ei poista äyskäröinnin tarvetta, mutta se vähentää sitä.
Ristiriitaista viestiä ministeriöiltä
Ulkoministeriö kehottaa suomalaisia välttämään matkustamista.
– Tällä kehotuksella ulkoministeriö myöntää sen, että rajat ylittävä liikenne on tällä hetkellä osa ongelmaa. Kuitenkin Suomen rajat pysyvät itsepäisesti auki, ja perusteena on juuri se, että liikenteen rajoittaminen ei ratkaisisi ongelmaa, Halla-aho ihmettelee.
– Sisäministeriö väittää tiedotteessaan, että kansanterveyden vaarantuminen ei mahdollista sisärajatarkastusten aloittamista. Kuitenkin rajavartiolain 15 § erikseen ja selvästi toteaa, että mahdollistaa. Mikä parasta, sisäministeriöllä on yksinään mahdollisuus päättää tarvittavista, välittömistä toimista rajalla.
Ei ole varaa hoitaa naapurimaiden potilaita
Halla-aho tietää, ettei sisärajatarkastusten aloittaminen ole sama asia kuin rajojen sulkeminen, mutta se on edellytys rajojen sulkemiselle.
– Vaarana on sekin, että jos epidemia riistäytyy käsistä Ruotsissa tai Venäjällä, eivätkä ihmiset saa tarvitsemaansa hoitoa, sairastuneet tai muuten panikoivat ihmiset lähtevät sinne, missä olettavat hoitoa olevan tarjolla. Siihenkään ei nyt olisi varaa.
– On tärkeää, että ihmiset suojaavat itseään ja toisiaan maan sisällä, mutta myös kaikki muut keinot tilanteen pahenemisen estämiseksi on syytä ottaa käyttöön, Halla-aho painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- matkustaminen sisärajavalvonta pandemia karanteeni koronavirus Sisäministeriö rajapolitiikka Ulkoministeriö Suomi perussuomalaiset Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Itävalta järeisiin toimiin – armeija apuun, liikkumiset rajoitetaan perhepiiriin, lääkintämiehiä kutsutaan takaisin palvelukseen

Emeritusprofessori: Useimmat koronaviruskuolemat Suomessa voitaisiin välttää – “laumaimmuniteetin rakentamiseen perustuva politiikka on tuhon tie”

Halla-aho: Suomi ei voi jatkaa miljardien kippaamista kehitysavun, haittamaahanmuuton ja ilmastoposeerauksen kaltaisiin kohteisiin tällaisissa olosuhteissa

WHO kehottaa kaikkia maita järeisiin toimiin koronan pysäyttämiseksi: ”Ne, jotka katsovat sivusta tekevät kohtalokkaan virheen”

Halla-aho oudoksuu Hesarin korona-kirjoituksia – “Se on kaiketi eri asia”

Italian otteet kovenevat virusepidemian yllyttyä: Koko maa kotikaranteenissa – Itävalta sulki Italian rajansa

Korona-viruksen leviämismallinnus todistaa – ratkaisevat hetket ovat juuri nyt käsillä

Perussuomalaiset vaativat valmiuslain käyttöönottoa: Koulut ja päiväkodit välittömästi kiinni

Lääkäri: Tarvitsemme järeitä karanteenitoimia nyt tai terveydenhuoltojärjestelmä uhkaa ajautua Italian kaltaiseen kaaokseen
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää