Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Halla-aho: Ulkoministeriö kehottaa olemaan matkustamatta mihinkään, mutta Suomen rajat pysyvät itsepäisesti auki 

16.03.2020 |11:18

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho toteaa, ettei ulkorajojen sulkeminen muulta kuin välttämättömältä liikenteeltä ole tietenkään ratkaisu pandemiaan, mutta se on osa ratkaisua – samoin kuin sisäiset karanteenitoimet.

– Se, että jokin toimenpide ei ratkaise koko ongelmaa, ei ole peruste vastustaa kyseistä toimenpidettä, Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebookissa.

– Jos veneen pohjassa on viisi reikää, mutta käytettävissä on vain neljä tulppaa, neljä reikää kannattaa tukkia, VAIKKA se ei ratkaise koko ongelmaa. Se ei poista äyskäröinnin tarvetta, mutta se vähentää sitä.

Ristiriitaista viestiä ministeriöiltä

Ulkoministeriö kehottaa suomalaisia välttämään matkustamista.

– Tällä kehotuksella ulkoministeriö myöntää sen, että rajat ylittävä liikenne on tällä hetkellä osa ongelmaa. Kuitenkin Suomen rajat pysyvät itsepäisesti auki, ja perusteena on juuri se, että liikenteen rajoittaminen ei ratkaisisi ongelmaa, Halla-aho ihmettelee.

– Sisäministeriö väittää tiedotteessaan, että kansanterveyden vaarantuminen ei mahdollista sisärajatarkastusten aloittamista. Kuitenkin rajavartiolain 15 § erikseen ja selvästi toteaa, että mahdollistaa. Mikä parasta, sisäministeriöllä on yksinään mahdollisuus päättää tarvittavista, välittömistä toimista rajalla.

Ei ole varaa hoitaa naapurimaiden potilaita

Halla-aho tietää, ettei sisärajatarkastusten aloittaminen ole sama asia kuin rajojen sulkeminen, mutta se on edellytys rajojen sulkemiselle.

– Vaarana on sekin, että jos epidemia riistäytyy käsistä Ruotsissa tai Venäjällä, eivätkä ihmiset saa tarvitsemaansa hoitoa, sairastuneet tai muuten panikoivat ihmiset lähtevät sinne, missä olettavat hoitoa olevan tarjolla. Siihenkään ei nyt olisi varaa.

– On tärkeää, että ihmiset suojaavat itseään ja toisiaan maan sisällä, mutta myös kaikki muut keinot tilanteen pahenemisen estämiseksi on syytä ottaa käyttöön, Halla-aho painottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää