

PS ARKISTO
Halla-aho: Tehtaanpiiput eivät pysy Suomessa itsestään – ” Hallituksen pahoittelut tehtaiden sulkemisesta ja työpaikkojen katoamisesta ovat tyhjää hurskastelua”
UPM ilmoitti tällä viikolla sulkevansa Kaipolan paperitehtaan Jämsässä. – Kiilusilmäinen ilmastopolitiikka ei synnytä luottamusta sijoittajissa. Korkea veroaste vaikeuttaa työllistämistä ja työllistymistä. Polttoaineveron nosto erityisesti iskee sekä kuluttajiin että kuljetusalaan ja välillisesti kaikkeen teollisuuteen, huomauttaa Jussi Halla-aho.
Metsäteollisuuden tuotteiden kysyntä kasvaa maailmalla. Kyse ei ole siitä, valmistetaanko näitä tuotteita maailmassa vai ei, vaan siitä, missä niitä valmistetaan ja miten: vastuullisen metsänhoidon Suomessa vähäpäästöisellä energialla vai kivihiilisähköllä pyörivissä tehtaissa Kiinassa tai Indonesiassa.
– Tehtaanpiippu Suomessa ei ole vain työllisyysteko vaan myös ilmastoteko, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.
– Tehtaanpiiput eivät pysy Suomessa itsestään. Ne edellyttävät investointeja, ennustettavaa lainsäädäntöä ja kilpailukykyistä kustannusrakennetta. Suomi on vaikea toimintaympäristö, koska etäisyydet ovat pitkiä ja ilmasto kylmä ja maamme kaukana vientimarkkinoista. Näitä vaikeita olosuhteita voidaan ja pitää kompensoida lainsäädäntöön ja verotukseen liittyvillä toimilla.
Hyvinvointi ei synny verottamalla
Halla-aho sanoo punavihreän hallituksen ajavan työtä ja teollisuutta pois Suomesta.
– Kiilusilmäinen ilmastopolitiikka ei synnytä luottamusta sijoittajissa. Korkea veroaste vaikeuttaa työllistämistä ja työllistymistä. Polttoaineveron nosto erityisesti iskee sekä kuluttajiin että kuljetusalaan ja välillisesti kaikkeen teollisuuteen.
– Hallituksen pahoittelut tehtaiden sulkemisesta ja työpaikkojen katoamisesta ovat tyhjää hurskastelua. Jos tuotannosta tehdään kannattamatonta Suomessa, se siirtyy muualle. Häviäjiä ovat sekä suomalaiset että ilmasto. Hyvinvointi ei synny verottamalla vaan tuottavalla työllä, Halla-aho muistuttaa.
Suomalaisella vain maksajan rooli
Halla-ahon mielestä hallituksen prioriteetit ovat päälaellaan. Yrityksiä ja kotitalouksia kuristetaan kasvavalla verotaakalla, mutta miljardeja riittää haittamaahanmuuton kustannuksiin, kehitysapuun, sukupuolineutraaleihin henkilötunnuksiin ja Etelä-Euroopan maiden veroalennusten rahoittamiseen.
– Punavihreässä unelmassa suomalaisella on vain maksajan rooli, Halla-aho toteaa.
– Näin ei pidä olla, eikä näin tarvitse olla. Kansalaisilla on mahdollisuus lähettää tämä viesti hallituspuolueille vuoden 2021 kuntavaaleissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-elvytyspaketti tuotanto tehdas veronmaksajat kotitaloudet haittamaahanmuutto Yritykset Kiina ilmastopolitiikka perussuomalaiset hallitus Jussi Halla-aho työllisyys kehitysapu verotus Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: EU-elvytyspaketin kaataminen on nyt perussuomalaisten tärkein tehtävä

Ranne UPM:n Kaipolan paperitehtaan sulkemisesta: Punavihreä politiikka ja Suomen liian korkea verotus työssään

Eurooppaministeri Tuppurainen toisti suomalaisten maksamien lahjarahojen levittämisen evankeliumia

Hukari: “Ajatus siitä, että Suomen turvetuotannon lopettaminen pelastaa maapallon ilmaston, kertoo jotain vihreiden suhteellisuudentajusta”

Vihervasemmistohallitus heikentää teollisuuden kilpailukykyä – työttömyys kasvaa ja tuotanto siirtyy maihin, joissa on vakaampi toimintaympäristö

Tavion mielestä Suomessa tarvitaan aatteellinen ja taloudellinen ryhtiliike: ”Kuoliaaksi verottaminen ja valtiontalouden tuhoaminen on lopetettava ”

Halla-ahon mukaan hallitus ei ole kiinnostunut suomalaisten työllistämisestä: “Ulkomaalaisia vaaditaan töihin keinolla millä hyvänsä – vaikka valtion maksamilla charter-lennoilla”

Yhdysvalloissa konkurssiaallon esimakua: Vuoden alusta vähintään miljardin dollarin yrityksiä kaatunut ennätykselliset 45 kappaletta

Vihreät tahtoo Suomeen 80 000 työperäistä maahanmuuttajaa – Purra: ”Niin järjetön linjaus, että edes muut hallituspuolueet eivät lähteneet vihreiden tueksi”
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää