Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Halla-aho sote- ja maakuntauudistuksen kiirehtimisestä: ”On vaarallista runnoa lakeja läpi epärealistisella aikataululla”

19.05.2018 |06:46

Perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon mielestä sote-lakien hyväksymiselle ja maakuntavaalien järjestämiselle määritelty aikataulu palvelee lähinnä kokoomuksen ja keskustan puoluepoliittisia intressejä.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho vastasi jälleen kansalaisten lähettämiin kysymyksiin puheenjohtajan kyselytunnilla. Monet olivat lähettäneet kysymyksiä sote-uudistuksesta ja sen vaikutuksista kansalaisten terveyspalveluihin.

Sote ja valinnanvapaus hiostavat parhaillaan eduskunnassa ja valiokunnista kuuluu ikäviä asioita. Miten itse analysoisit tilannetta, syntyykö sote- ja maakuntauudistus ylipäätään ja minkälaisilla mahdollisilla vaurioilla?

– Tässä on arvioitava kahta eri asiaa: ensinnäkin sote- ja maakuntauudistuksen sisältöä, jota voidaan kritisoida moneltakin näkökannalta ja toisaalta myös uudistuksen valmistelua ja sen aikataulua. Nyt näyttää siltä, että sote-lakien hyväksymiselle ja maakuntavaalien järjestämiselle määritelty aikataulu palvelee lähinnä kokoomuksen ja keskustan puoluepoliittisia intressejä.

Halla-aho sanoo maakunta- ja sote-uudistuksen olevan keskustan ja kokoomuksen tärkeimpiä hankkeita, jotka nämä haluavat varmasti saada toteutettua ennen seuraavia eduskuntavaaleja.

– Valitettavasti vain vaalisykli johtaa siihen, ettei lainsäädäntötyölle ole riittävästi siihen tarvittavaa aikaa, jotta laeista saataisiin mahdollisimman hyviä eikä niitä tarvitsisi enää korjailla jälkikäteen. Tämän kanssa joudutaan sitten elämään.

– Olisi silti muistettava, että sotessa ja maakuntauudistuksessa on kysymys historiallisen mittaluokan uudistuksesta myös taloudellisilta vaikutuksiltaan. Ja ennen kaikkea tavallista ihmistä koskettavien terveyspalvelujen kannalta. Mielestäni on vaarallista, että lakeja yritetään runnoa läpi epärealistisella aikataululla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
4.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
8.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää