

Ruotsidemokraattien vaalivalvojaisissa oli tunnelma katossa. / LEHTIKUVA
Halla-aho: Ruotsidemokraateilla loistava tilaisuus vaikuttaa politiikkaan, oli se mukana seuraavassa hallituksessa tai ei
Vaikka vaalivoiton saavuttaneet ruotsidemokraatit eivät osallistuisikaan seuraavaan hallitukseen, Ruotsin porvari- ja vasemmistoblokki joutuisivat silti jatkossa tekemään yhteistyötä ruotsidemokraattien kanssa.
– Ruotsidemokraatit voivat tällaisessa tilanteessa antaa luottamuksen hallitukselle ja vastineeksi he saavat itselleen tärkeitä asioita hallitusohjelmaan. Tästä asetelmasta ruotsidemokraateilla on hyvät mahdollisuudet vaikuttaa politiikkaan, perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoo.
Äänestäjille tärkeistä kysymyksistä pidettävä kiinni
Ruotsin Yleisradioyhtiön SVT:n ja Ruotsin TV4:n tuoreiden kyselyiden mukaan ruotsidemokraatit on saamassa Ruotsin valtiopäivävaaleissa hienon vaalivoiton, jonka seurauksena ruotsidemokraatit on nousemassa Ruotsin kolmen suurimman puolueen joukkoon.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho seuraa parhaillaan ääntenlaskentaa Tukholmassa ruotsidemokraattien vaalivalvojaisissa. Halla-ahon mukaan ruotsidemokraateille avautuu vaalivoittonsa myötä loistava tilaisuus vaikuttaa päivän politiikkaan jopa riippumatta siitä, onko puolue mukana seuraavassa hallituksessa vai ei.
– Hallitukseen meneminen sinänsä ei välttämättä merkitse loppua populistiselle puolueelle. Itävalta ja Norja ovat hyviä esimerkkejä siitä, että meidän (perussuomalaisten) kaltainen puolue voi säilyttää kannatuksensa jos se pitää kiinni äänestäjille tärkeistä kysymyksistä. Jos taas ei, kannatus romahtaa ja samalla katoaa vipuvarsi vaikuttaa hallituksessa.
Hallituksen tehtävä yhteistyötä
Ruotsissa tilanne on hieman erilainen. Halla-ahon mukaan ei ole välttämätöntä päästä hallitukseen, vaan riittää, jos tekee yhteistyötä sen kanssa.
– Ruotsissa porvari- ja vasemmistoblokki joutuvat tällaisessa tilanteessa tekemään työtä oppositiossa olevien ruotsidemokraattien kanssa. Ruotsidemokraatit voivat antaa luottamuksen hallitukselle ja vastineeksi he saavat itselleen tärkeitä asioita hallitusohjelmaan. Tästä asetelmasta ruotsidemokraateilla on hyvät mahdollisuudet vaikuttaa politiikkaan tulevalla kaudella, Halla-aho painottaa.
Ruotsi helisemässä spontaanien turvapaikanhakijoiden kanssa
Halla-aho listaa tärkeimpiä maahanmuuttoon liittyviä toimenpiteitä, joita Ruotsissa pitäisi tehdä seuraavilla valtiopäivillä.
– Tärkeintä Ruotsissa olisi lopettaa humanitaarinen maahanmuutto kokonaan, tähän on vielä suurempia syitä kuin Suomessa. Ruotsissa on jo nyt suuri pakolaiskiintiö, ja maa on spontaanien turvapaikanhakijoiden suosikkikohde. Määrät ovat kuitenkin kestämättömiä ja humanitaaristen maahanmuuttajien integrointi työmarkkinoille on ollut onnetonta. Tämä ei toimi, joten nykyinen kehitys on lopetettava.
– Paljon puhutaan maahanmuuttajien integroinnista. Se on toki tärkeää, mutta kotouttamismasiinan ylikuormitus uusilla ihmisillä olisi lopetettava aivan ensimmäisenä, Halla-aho sanoo.
Ruotsidemokraattien äänestäminen hyväksyttävämpää kuin aiemmin
Ruotsidemokraattien äänestämisestä on vähitellen tullut Ruotsissa hyväksyttävämpää kuin aikaisemmin.
– Suomeen verrattuna olosuhteet Ruotsissa ovat hieman toisenlaiset. Ruotsiin on tullut vuosikymmenten aikana hysteerinen ilmapiiri. Varovainenkin maahanmuuttopuhe on täällä ollut tabu ja maahanmuuttoon on voinut suhtautua vain kahdella tavalla: vain joko vaatimalla rajoja auki tai sitten olemalla päinvastaista mieltä, jolloin olet joko rasisti tai natsi. Tämä asetelma on muuttunut.
Kaiken aikaa ruotsalaiset ovat kuitenkin samalla olleet sitä mieltä että maahan on tullut liikaa maahanmuuttoa.
– Asenneilmapiiri on vain vaikuttanut siihen, että ihmiset ovat äänestäneet vanhoja puolueita toivoen ne että korjaavat tilanteen.
On Suomen etu, jos Ruotsi alkaa valvoa omia rajojaan paremmin
Jos ja kun jatkossa Ruotsin maahanmuuttopolitiikka tiukkenee, Halla-aho näkee, että se helpottaa samalla myös Suomea.
– Suomelle on hyväksi, jos Ruotsi alkaa valvoa omia rajojaan paremmin. Uhkana on silti edelleen se, että kielteisen päätöksen saaneet henkilöt jatkavatkin matkaa Suomeen, jossa on löysemmät käytännöt.
Tiukka ei turvapaikkaturisteille
Perussuomalaiset lanseerasivat äskettäin uuden iskulauseen ”Jotain rajaa”. Halla-aho kertaa lyhyesti perussuomalaisten maahanmuuttopoliittisia linjauksia.
– Perussuomalaiset kyseenalaistavat, onko humanitaarisessa maahanmuutossa mitään järkeä. Tosiasiassa se on yhteiskunnalle vahingollista, eikä ratkaise pakolaisongelmia. Me vaadimme resurssien käyttämistä pakolaisleireillä, mutta vastineeksi vaadimme humanitaarisen maahanmuuton lopettamista kokonaan.
– Spontaaneille turvapaikanhakijoille on todettava, että he ovat saapuneet turvallisista maista, eli he ovat turvapaikkashoppailijoita, Halla-aho sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ruotsin valtiopäivävaalit Rajavalvonta Turvapaikkapolitiikka Ruotsidemokraatit hallitus Jussi Halla-aho maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suora verkkolähetys ruotsidemokraattien vaalivalvojaisista käynnissä

Tuorein ennuste: Ruotsidemokraateille 19,2 prosentin kannatus – Halla-aho: Hyvältä näyttää

Ruotsidemokraattien vaalilipukkeita puuttui Göteborgissa, oliko tarkoitus sabotoida vaaleja? – Halla-aho: Olen huolissani ruotsalaisen demokratian tilasta

Immonen ja Luukkanen: Ruotsidemokraattien menestys isku medialle

Huhtasaari: Perussuomalaiset rakentaa ruotsidemokraattien kanssa isänmaallista Europpaa

Kolumni: Uusi alku kansankodille?

Halla-aho Ylellä: Suomessa ja Ruotsissa on melko samanlaiset yhteiskunnat ja maahanmuuton ongelmat
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää