

Youtube
Halla-aho puntaroi videolla tulevaa puoluekokousta: “Demokratian toteutumisen ensimmäinen edellytys on se, että on vaihtoehtoja, joista valita”
Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) luovuttaa puheenjohtajan nuijan eteenpäin kahden ja puolen viikon päästä. Seinäjoella 14.-15.8 kokoontuvat perussuomalaisten jäsenet valitsevat puheenjohtajan, varapuheenjohtajiston ja puoluesihteerin. Halla-aho puhuttelee videolla perussuomalaisten jäsenistöä, puntaroi demokratian olemusta ja kannustaa kaikkia saapumaan Seinäjoelle.
Jussi Halla-aho 28.7.2021. Youtube, 4 min 20 sek.
Katkelma videolta:
“Henkilövaaleihin on jo ilmoittautunut runsaasti ehdokkaita. Demokratian toteutumisen ensimmäinen edellytys on se, että on vaihtoehtoja, joista valita. Toinen edellytys on kuitenkin se, että äänioikeutetut käyttävät äänioikeuttaan.
Perussuomalaiset poikkeaa muista suurista puolueista siinä, että meillä jokaisella jäsenmaksunsa maksaneella jäsenellä on läsnäolo-, puhe-, esitys- ja äänioikeus puoluekokouksessa. Meillä jäsenistö valitsee puoluejohdon. Jäsenistöllä on puolueessa valta. Tämä tarkoittaa myös sitä, että jäsenistöllä on puolueessamme vastuu.
Teitä perussuomalaisten jäseniä on yli 15 000. Te päätätte, millä joukkueella puolue lähtee kohti kahden vuoden päästä pidettäviä eduskuntavaaleja. Valta ja vastuu on teillä ja meillä kaikilla.
Kun ilmoitin tavoittelevani puolueen puheenjohtajuutta maaliskuussa 2017, sanoin että puolue ei voi olla harvojen hillotolppa. Puolue on työkalu – niiden tavoitteiden edistämiseksi, jotka yhdistävät meitä ja tekevät meistä kaikista perussuomalaisia.
Kun te valitsette puoluejohtoa, kyse on teistä itsestänne ja teidän edustanne. Ei valittavista henkilöistä ja heidän edustaan.
Kuten vaaleissa yleensäkin, käyttämättä jätetty ääni on ääni niille, jotka tulevat valituiksi.
Mitä useampi teistä käyttää äänioikeuttaan, sitä paremmin henkilövalinnat vastaavat jäsenistön todellista kantaa. Ja sitä paremmat edellytykset uudella puoluejohdolla on menestyä tehtävässään. Ja toisinpäin: mitä harvempi osallistuu äänestykseen, sitä enemmän tulokseen vaikuttaa ehdokkaiden ja heidän tukiryhmiensä organisointikyky.
Tule äänestämään Seinäjoelle.”
Henkilövaaleihin ilmoittautuneiden esittelyjä täällä >
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää