![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2015/10/turvapaikka-rikos-e1445595713581.jpg)
![Artikkeli kuva](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2018/12/oulu2.jpg)
Oulun käräjäoikeuden juttulistat 28.-29.11.2018.
Viikon 49/2018 luetuin
Joulukuu 2018 luetuin
Halla-aho Oulun äärimmäisen törkeistä lapsiraiskauksista: “Presidentti on hiljaa. Ministerit ovat hiljaa. Feministit ja lapsiasiavaltuutettu ovat hiljaa”
Poliisi epäilee, että ainakin seitsemän Oulussa asuvaa ulkomaalaistaustaista miestä ovat kohdistaneet kantasuomalaiseen alakouluikäiseen tyttöön seksuaalirikoksia useiden kuukauden ajan. Oulun apulaispoliisipäällikkö Arto Karnaranta pitää Kalevan mukaan tekoja äärimmäisen törkeinä. Mediatietojen mukaan poliisi tutkii Oulun seurulla myös toista seksuaalirikostapausta – uhrit ovat 14-vuotiaita tyttöjä. Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) kommentoi lapsiraiskauksia.
Jussi Halla-aho kirjoittaa:
“Oulun lapsiraiskaussuma on nähtävä osana suurempaa ongelmaa. Lapsiin kohdistuvista, maahanmuuttajien tekemistä seksuaalirikoksista uutisoidaan epäsäännöllisen säännöllisesti. Suurin osa kaiketi jää uutisoimatta median “vastuullisuuden” vuoksi.
Ongelma on se, että maassa on suuri ja kasvava joukko miehiä, jotka ovat kiinnostuneita hyvin nuorista tytöistä. En lähde ääneen arvelemaan, johtuuko tämä kulttuurista vai uskonnosta, koska sellaisista arveluista päätyy käräjille, mutta tekijöiden selittäminen häiriintyneiksi yksilöiksi on tapausten määrä huomioiden naiivia ja älyllisesti epärehellistä.
Raiskaukset ovat jäävuoren huippu. Suurten kaupunkien kauppakeskuksissa voidaan joka ilta nähdä maahanmuuttajamiesten laumoja, jotka piirittävät hyväksyntää ja ihailua kaipaavia pimuja. Miehillä on pahat mielessä, ja on väistämätöntä, että ikäviä uutisia tulee. Ja tulee. Ja tulee.
Näitä tyttöjä uhrataan “vastuullisuuden” alttarille. Presidentti on hiljaa. Ministerit ovat hiljaa. Feministit ja lapsiasiavaltuutettu ovat hiljaa. Tavalliset kansalaiset puristelevat käsiä taskussa, koska he tietävät, että vihapuhepoliisi on valppaana.
Mitä kertoo länsimaisesta kulttuurista, yhteiskunnasta ja sivilisaatiosta se, että meillä ei ole keinoja eikä edes kiinnostusta puuttua tähän ilmiöön?”
Käräjäoikeuden nimilista tyrmistytti
Sosiaalisessa mediassa on jo useiden päivien ajan kiertänyt kuva, joissa on näkyvillä Oulun käräjäoikeudessa esillä ollut juttuluettelo:
Kuva: Twitter. Juttuluettelon sukunimet poistettu asian keskeneräisyyden vuoksi.
Kalevan haastattelema apulaispoliisipäällikkö Karnaranta varoittaa oman käden oikeudesta:
– Poliisi selvittää nämä teot ja saattaa tekijät lailliseen vastuuseen teoistaan. Seuraamukset tulevat poliisin kautta, eivät kansalaisoikeudenkäynnillä.
Oulun perussuomalaiset varoittaisivat
Oulun perussuomalaiset julkaisivat sunnuntaina kannanoton, jonka mukaan Oulun koulujen tulisi valistaa nuoria erilaiseen kulttuuriin liittyvistä vaaroista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2015/10/turvapaikka-rikos-e1445595713581.jpg)
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2018/12/jenna2.png)
Jenna Simula kiteyttää Oulun raiskauskohun tunnelmat: “Ensin te sanoitte, ettei tulijoista ole vaaraa. Nyt te kerrotte..”
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2018/12/hsnyt.jpg)
Voiko tämän alemmaksi enää vajota – Helsingin Sanomien Nyt-liite teki pikkulapsen sarjaraiskauksesta vitsin
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/01/oulu_tynkkynen47879510.jpg)
Oulun tapahtumat kauhistuttavat suomalaisia
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/03/Nuori-e1553690607108.jpg)
Jälleen uusi, järkyttävä lapsiin kohdistunut seksuaalirikosvyyhti – uhrit 6-15-vuotiaita poikia
Viikon suosituimmat
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/IMG_5176-300x200.jpeg)
Li Andersson esiintyi äärivasemmiston katuväkivaltaa tukevassa tilaisuudessa
Vasemmiston meppi Li Andersson puhui äärivasemmistolaista katuväkivaltaa normalisoivassa tilaisuudessa keskiviikkona. Europarlamentin vasemmistoryhmän tapahtuma oli järjestetty Budapestin katupahoinpitelyistä epäiltyjen äärivasemmistolaisten tukemiseksi. Puheessaan Andersson oli erityisen tuohtunut siitä, että kansanedustaja Teemu Keskisarja piti puheen Suomen itsenäisyyspäivän 612-soihtukulkueessa.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/tynkkynen_HS_mainos-300x200.png)
Tynkkynen osti Hesarin etusivun täyteen maahanmuuttopolitiikkaa
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo Helsingin Sanomissa tänään maanantaina julkaistavassa etusivun mainoksessaan "rajat auki" -politiikan jäävän historiaan katastrofaalisena kokeiluna. Kukaan ei enää pysty kiistämään niitä ongelmia, joista perussuomalaiset ovat jo vuosia varoitelleet.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/IMG_0120-300x200.jpeg)
Greta Thunberg esiintyi Saksassa: “Vit**un Saksa! Ja vit**un Israel!”
Ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg piti puheen Palestiinaa tukevassa tapahtumassa Mannheimissa Saksassa. Puheen osuus, jossa hän huusi "Vit**un Saksa! Ja vit**un Israel!", tallentui videolle.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/IMG_0125-300x186.jpeg)
Vasemmistotaustainen oikeusprofessori maalailee kauhukuvia maamiinoihin kävelevistä turvapaikanhakijoista – puolustusvaliokunnan perussuomalaisilta tylyt terveiset professorille
Valtiosääntöasiantuntija Martin Scheinin kirjoitti X:ssä viime viikolla viestiketjun, jossa hän esittää erikoisin perusteluin turvapaikanhakijoihin vetoamalla ettei Suomen pitäisi irtautua Ottawan sopimuksesta. Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Jari Ronkainen ja Miko Bergbom tyrmäävät professorin väitteet.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/IMG_0123-300x200.jpeg)
Rami Lehtinen: ”Pitääkö jonkun oikeasti kuolla ennen kuin äärivasemmiston uhka nousee todelliseen keskusteluun Suomessa?”
Suomessa on paljon keskusteltu ääriliikkeiden uhista. Keskusteluja on käyty mm. iltapäivälehdissä ja Ylen A-studiossa. - Keskusteluja vain leimaa yksi pieni yksityiskohta: aihe keskittyy väistämättä aina pelkästään äärioikeiston uhkaan, perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen sanoo.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/02/IMG_3324-300x178.jpeg)
Eduskunta äänesti pois ’’moninkertaisen ensikertalaisuuden’’ – Vigelius: ’’Rikoksenuusijat ansaitsevat ankarammat tuomiot’’
Eduskunta äänesti perjantaina niin kutsutusta ’’ensikertalaisuusalennuksesta’’. Ensikertalaisena tuomittu vapautuu vankilasta ehdonalaiseen normaalia aikaisemmin. Tähän asti rikoksentekijä on voitu tuomita ensikertalaisena myös, jos hän ei ole istunut vankilassa edeltäneenä viitenä vuotena.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/krista_kiuru_135236692-300x200.jpg)
Krista Kiurua lyöty kasvoihin
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/11/IMG_4891-300x200.jpeg)
Pekka Aittakumpu: “Keskustalla on menossa kampanja, jossa valehdellaan, että Oulaskankaan sairaala olisi lakkautusuhan alla”
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2021/11/maahanmuutto-kieli.jpg)
Joka neljäs ruotsalaisnuori aikuistuu lukutaidottomana – mitä ihmettä he tekevät seuraavat 60 vuotta ja kuka sen maksaa?
Kyky ymmärtää kirjoitettua tekstiä on ehdoton edellytys täysivaltaiselle jäsenyydelle länsimaisessa yhteiskunnassa. Jos sadat tuhannet nuoret valmistuvat peruskoulusta käytännössä lukutaidottomina, seuraukset ovat arvaamattomat. Hyviä ne eivät ole missään tapauksessa.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2021/04/C12E881E-6497-4D24-82E7-523F945E9DAB-300x178.jpeg)
Lux Helsingin somekampanja yhdistää hijabin naisten voimaannuttamiseen – Lähi-idän asiantuntija: Monin paikoin maailmaa naiset on pakotettu huntuun vielä tänäkin päivänä
Lähi-idästä kotoisin olevat naiset huomasivat Lux Helsingin somekampanjan, jossa esiintyy hijabiin puettu nainen. Kampanjavideota näytettiin esimerkiksi Facebookissa. Hijab-kuvan jälkeen videolle tulee versaalein kirjoitettuna sana "empowering" (voimaannuttaa).
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 3/2024
![Mainos kuva](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/PS-Naiset-3_2024-mainoskuva.jpg)
Lue lisää
Perussuomalainen 1/2024
![Mainos kuva](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/11/PS-lehti-mainoskuva-1_2024_735x735.jpg)
Lue lisää