Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Viikon 16/2020 luetuin

Huhtikuu 2020 luetuin

Halla-aho: ”Onko sosialidemokraattien virallinen kanta se, että vähemmistöille pitää järjestää omat, karvalakkikansalta suljetut sotepalvelut?”

18.04.2020 |18:17

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ei lämpene Helsingin kaupunginvaltuutettu Pilvi Torstin (sd.) ehdotukselle, jonka mukaan Helsingin tulisi perustaa omat terveysasemien sisällä toimivat yksikkönsä eri kieliryhmille.

– Sosialidemokraatit voisivat täsmentää, onko heidän virallinen kantansa se, että vähemmistöille pitää järjestää omat, segregoidut ja karvalakkikansalta suljetut sotepalvelut. Kaupunkilaisia varmasti kiinnostaa kuulla tämä jo ennen seuraavia kunnallisvaaleja, itsekin Helsingin kaupunginvaltuustossa istuva Jussi Halla-aho toteaa.

Poliitinen korrektius estää keskustelun

Halla-aho huomauttaa, että somalien yliedustus koronatartunnan saaneiden joukossa on yleinen eurooppalainen ilmiö.

– Suomessa on totuttuun tapaan oltu ihmeissään siitä, että maamme ei olekaan erityistapaus, vaan se, mikä tapahtuu muualla, tapahtuu myös meillä. Asian tiimoilta käyty keskustelu on osoittanut hyvin, miten poliittinen korrektius vaikeuttaa ongelmista puhumista ja niiden ratkaisemista. Suomi ei monista muista maista, mm. Britanniasta, poiketen harrasta etnistä tilastointia. Äidinkielen perusteella meillä saa tilastoida, ja tästä johtuen koronatartuntojenkin yhteydessä puhutaan “somalinkielisistä”, kun oikeasti tarkoitetaan “somaleja”.

– Somalit siis redusoidaan kielivähemmistöksi, ja sitten päästäänkin sellaiseen nerokkaaseen argumenttiin, että ei kieli voi altistaa tartunnalle. Tietenkään tilanne ei johdu kielestä.

Somaleista tullut pyhiä lehmiä

Halla-ahon mukaan syy löytyy todennäköisemmin elämäntavoista ja asenteista.

– Valtavat perheet, jatkuva sukulointi, kyläily ja suurissa joukoissa hengailu kauppakeskuksissa altistavat tartunnoille. Välinpitämättömyys ohjeistuksia kohtaan, taikausko ja fatalismi altistavat tartunnoille, Halla-aho listaa Facebookissa.

– Ikävä kyllä monikulttuurisessa Suomessa somalit ovat toteemeja ja pyhiä lehmiä. Mikään heitä koskettava ongelma ei johdu heistä itsestään. Kaikki on jonkun muun eli suomalaisten syytä. Yliedustus rikostilastoissa on suomalaisten syytä. Surkea työllistyminen on suomalaisten syytä. Heikko yleinen terveystilanne on suomalaisten syytä. Huono koulumenestys on suomalaisten syytä. Koronatartunnat ovat suomalaisten syytä, kun ei ole tiedotettu riittävästi somalin kielellä.

Halla-aho kirjoittaa, että ”suomalaisten itseruoskinta voi olla tyydyttävää, mutta ongelmia sillä ei kyllä ratkaista.”

– Tosiasioiden tunnustaminen on ongelmanratkaisun alku.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää