

Halla-aho: Ministerit reagoivat ristiriitaisesti poliittiseen väkivaltaan – ”Vaikea välttyä johtopäätökseltä, että kaikkien henki ei päättäjien silmissä ole yhtä arvokas”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ihmettelee poliitikkojen ja myös median vaihtelevaa suhtautumista väkivaltatapauksiin. “Ehkä kaikki väkivalta, tai kaikkiin kohdistuva väkivalta, ei ole yhtä vakavaa”, Halla-aho pohtii.
Työmiehen tuumaustunnilla puhunut Halla-aho nosti ensin esille tapauksen, jossa perussuomalaisten Keski-Suomen piirin vaalipäällikkö ja Jämsän kaupunginvaltuutettu yritettiin poliisin epäilyn mukaan murhata kotonaan nyrkkejä ja astaloita käyttäen heinäkuussa.
-Vaikka on toki tärkeää tutkia ennen kuin hutkitaan, on vaikeaa olla näkemättä ristiriitaa tavassa, jolla ministerit reagoivat poliittiseen väkivaltaan. Reilu vuosi sitten, eduskuntavaalien alla, päihtynyt henkilö mahdollisesti yritti lyödä ei-perussuomalaista poliitikkoa muovipullolla vaalitilaisuudessa, Halla-aho sanoo.
Halla-aho muistuttaa, että tuolloin syntyi vilkas keskustelu poliittisesta väkivallasta, presidentin johdolla puolueet laativat julkilausuman, ja syyttävät sormet osoittivat perussuomalaisia ennen kuin asiasta oikeastaan tiedettiin yhtään mitään.
-Nyt poliitikko hakattiin vasaralla kotonaan henkihieveriin, mutta kommentteja ei juuri näy. Ehkä kaikki väkivalta, tai kaikkiin kohdistuva väkivalta, ei ole yhtä vakavaa.
Turvapaikanhakijat leikkasivat päitä irti – syvä hiljaisuus
Halla-aho sanoo, että samanlaista pohdintaa herätti heinäkuinen tapaus, jossa joukko tummaihoisia miehiä potki nuoren suomalaismiehen kuoliaaksi ilmeisesti huvikseen Helsingin Kaivohuoneella.
-Poliisi julkaisi epäiltyjen valokuvat ja tuntomerkit vasta kolme viikkoa tapahtuneen jälkeen. Ei pihaustakaan poliitikoilta.
-Kun turvapaikanhakijat puukottivat suomalaismiehen kuoliaaksi Kajaanissa, ei pihaustakaan. Kun kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut mies leikkasi naiselta pään irti Porissa, ei pihaustakaan. Kun toinen kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut mies leikkasi naiselta pään irti Hämeenlinnassa, ei pihaustakaan, Halla-aho ihmettelee.
Kuolleeksi väitetyn irakilaismiehen tapaus johti kriisitunnelmiin
Halla-aho sanoo, että kun sen sijaan Suomesta palautettu henkilö kuulemma sai surmansa Irakissa, koko valtakunta ajautui kriisitunnelmiin.
-Poliitikkojen ja median mukaan pahin mahdollinen oli tapahtunut. Piti kuulemma tehdä kaikki mahdollinen, jotta vastaavaa ei koskaan enää tapahtuisi. Sittemminhän koko tapaus tosin paljastui huijaukseksi.
-Tasavallan presidentti myös ottaa kantaa siihen, että bussi ehkä jätti tummaihoisen ihmisen pysäkille, mutta kun tummaihoiset ihmiset tappavat suomalaisia, ei kuulu kommentteja. On vaikea välttyä johtopäätökseltä, että kaikkien henki ei päättäjien silmissä ole aivan yhtä arvokas.
Tuumaustunti Youtubessa. Halla-ahon osuus alkaa kohdasta 4 min 30 sek.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Onko suomalainen korkeakoulutus jo täysin turhaa puuhastelua? – Ammattikorkeakoulussa kaivettiin legopalikat esille
Aikuisopiskelija Aino pitää hyvin kyseenalaisena, että Suomeen tuotetaan kansainvälisiä opiskelijoita, joilla ei ole edes perustaitoja tai mahdollisuuksia työllistyä Suomessa. Samaan aikaan hänelle tarjotaan syventävien opintojen sijaan lähiopetusta, johon kuluu mm. leikkimistä legoilla.

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Ukrainassa on meneillään Euroopan suurin mineraalivarkaus – Venäjä varastaa arvometallit miehittämiltään alueilta kiinalaisten avustuksella
Ukraina neuvottelee jälleen Yhdysvaltain kanssa mineraalivarantojensa hyödyntämisestä. Samaan aikaan Venäjä kiihdyttää valtaamiensa alueiden liittämistä itseensä ja ryöstää Ukrainan luonnonrikkauksia täyttä päätä. Apuna häärii monikasvoinen Kiina.

Keskusta ja SDP karsivat terveyspalveluita kovalla kädellä Keski-Suomessa – ”Demarit olivat valmiita vielä rajumpiin palveluverkoston leikkauksiin”
Julkisten terveyspalveluiden saatavuus huolestuttaa kansalaisia eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Keski-Suomen hyvinvointialueella palveluita karsitaan SDP:n ja keskustan johdolla rajusti.

Kunta- ja aluevaaleissa saa äänestää jopa 260 000 maahanmuuttajataustaista – demarit kalastelee nyt äänestäjiä venäjäksi ja arabian kielellä, somessa SDP toivottaa mielistellen ”Hyvää Eid-juhlaa”
Ulkomaalaistaustaisten äänestäjien määrä ja samalla painoarvo on edelleen kasvanut viime kuntavaaleista. Helsingissä ulkomaalaisia äänestäjiä on lähes 11 prosenttia ja Vantaalla jopa 15,8 prosenttia. Vasemmistopuolueet ovatkin aloittaneet loppukirin haaliakseen maahanmuuttajien massat taakseen.

Taikaseinäsosialismi on edennyt Suomessa pisteeseen, jossa kaikki eivät enää ymmärrä eroa työstä saatavan palkan ja sosiaalietuuksien välillä – Purralta suorat sanat
Valtionvarainministeri Riikka Purra oudoksuu ajattelua, jossa puolueet kilpailevat rahan tuhlaamisesta eivätkä sen ansaitsemisesta.

Riikka Purra oikoo uutisointia terveyskeskusmaksujen poistamisesta: Oppositio voisi halutessaan poistaa terveyskeskusmaksut vaikka kaikilta
Ilta-Sanomissa, MTV Uutisissa ja Helsingin Sanomissa on tänään innolla uutisoitu, että puolueista vain perussuomalaiset vastustaa terveyskeskusmaksujen poistamista heikoimmin toimeentulevilta. Perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra huomauttaa viestipalvelu X:ssä, että hyvinvointialueilla on tälläkin siunatulla hetkellä kaikki mahdollisuudet poistaa terveydenhuollon asiakasmaksut eläkeläisiltä, pienituloisilta ja työttömiltä, mutta ne eivät juuri tee sitä - ja oppositiolla on enemmistöasema useimmilla hyvinvointialueilla.