Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Halla-aho luopuu perussuomalaisten puheenjohtajuudesta: “En pyri jatkokaudelle Seinäjoen puoluekokouksessa”

21.06.2021 |12:14

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ei pyri enää kolmannelle kaudelle puolueen puheenjohtajaksi. Halla-aho kertoi asiasta hetki sitten tuumaustunnilla.

Vuodesta 2017 saakka perussuomalaisten puheenjohtajana toiminut kansanedustaja Jussi Halla-aho ei aio hakea enää jatkokautta, vaan hän luopuu puolueen puheenjohtajan tehtävästä kahden kaksivuotiskautensa jälkeen.

Halla-aho kertoi itse asiasta hetki sitten tuumaustunnilla pitämässään puheessa.

Perussuomalaisten neljästoista puoluekokous järjestetään elokuussa Seinäjoella. Kokouksessa valitaan perussuomalaisten uusi puoluejohto.

Lisää aiheesta hetken kuluttua.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää