Halla-aho, Junnila ja Ekeroth maahanmuutosta: Onko Ruotsin tie meidän tiemme?

17.04.2015 |15:34

Ruotsidemokraattien kansanedustaja Kent Ekeroth osallistuu eduskuntavaaliehdokas Vilhelm Junnilan (ps.) vaalitilaisuuteen Turun kaupunginkirjastossa tänään perjantaina. Erityisesti maahanmuuttopolitiikkaa ruotivaan tilaisuuteen osallistuu myös europarlamentaarikko Jussi Halla-aho.

Kent Ekeroth on ollut Ruotsin valtiopäivien jäsen vuodesta 2010 lähtien. Hän toimii kansanedustajuutensa ohella myös ruotsidemokraattien kansainvälisten asioiden sihteerinä.

Vilhelm Junnila on tyytyväinen saadessaan nimekkään vieraan kotiseudulleen:

– Kent Ekeroth on nostanut työssään esille erityisesti Ruotsin maahanmuutto- ja monikulttuurisuuspolitiikkaan liittyviä ongelmia. Suomalaisten kannattaa kuunnella häntä tarkalla korvalla, sillä voimme vielä välttää Ruotsissa tehdyt virheet.

Tilaisuuden jälkilähetys on katseltavissa ylläolevassa täällä >.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
6.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom ihmettelee vasemmistoliiton ehdotuksia vuosi ennen vaaleja: Perustulo kaikille ja hakkuurajoituksia – menolisäysten rahoittamiseksi todella kovia veronkorotuksia

13.02.2026 |17:11

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää