Artikkeli kuva

KUVAKAAPPAUS/MTV

Halla-aho: Jos joudutaan tekemään leikkauksia, ne on kohdistettava toissijaisiin menoihin

03.04.2019 |10:38

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho korosti MTV:n pääministeritentissä, että jos ensi vaalikaudella joudutaan leikkaamaan julkisista menoista, se pitää tehdä toissijaisista kohteista.

MTV:n pääministeritentissä eilen illalla suurimpien puolueiden puheenjohtajilta kysyttiin näkemystä seuraavalla vaalikaudella mahdollisesti tehtäviin leikkauksiin.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho totesi sen ikävän tosiasian, että Suomi ottaa edelleen velkaa, vaikka meneillään on talouden noususuhdanne.

– Julkinen talous ei voi pyörittää perustoimintoja velalla, joten menoja on priorisoitava. Tämän vuoksi leikkaukset pitää kohdistaa suomalaisten kannalta toissijaisiin menokohteisiin, Halla-aho sanoi.

Koulutuksesta leikkaaminen järjetöntä

Kaikista muista puolueista poiketen perussuomalaiset ei halua leikata juustohöylällä, vaan leikkaukset tulee kohdistaa vähemmän tärkeisiin asioihin. Sipilän hallitus on leikannut myös kaikille tärkeistä peruspalveluista ja koulutuksesta.

Osana laajempaa koulutusleikkausta hallitus leikkasi lähes 250 miljoonaa euroa toisen asteen ammatillisesta koulutuksesta. Leikkauksista 190 miljoonaa kohdistui ammattiopetukseen. Halla-aho moittikin Juha Sipilää (kesk.) huonoista valinnoista.

– Toisen asteen opetuksessa ongelmana on opintojen keskeyttäminen. Se johtuu osaksi siitä, että haastavassa iässä oleville ihmisille ei ole riittävästi tarjolla tukea ja lähiopetusta. Ammatillisesta opetuksesta leikkaaminen on siten ollut erittäin huono, negatiivinen investointi tulevaisuuteen, Halla-aho moitti.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää