Artikkeli kuva

Kehitysapua kohdennetaan ukrainalaisten auttamiseen. / LEHTIKUVA

Halla-aho ja Rydman: Hallitus panee julkisia menoja tärkeysjärjestykseen – nykyiseen kehitysapuun merkittävä leikkaus, painopiste Ukrainaan

17.06.2023 |13:47

Tuore hallitusohjelma leikkaa nykymuotoisesta kehitysavusta 1 030 miljoonaa euroa hallituskauden aikana ja siirtää osan varoista Ukrainan auttamiseen.

Perussuomalaisten mukaan taloudellisen säästön lisäksi tämä on merkittävä painopisteen muutos tehottomasta, jopa korruptoivasta moneen kohteeseen sirotellusta kehitysavusta kohti lähialueen konkreettista auttamista.

– Perussuomalaisten lähtökohta on, että julkiset menot on pantava tärkeysjärjestykseen. Kehitysapu ei kuulu valtion ydintehtäviin. Ulkomaille lapioitavan ja heikosti vaikuttavan rahan määrää leikataan ja sen vaikuttavuutta parannetaan kohdentamalla apua lähialueellemme Ukrainaan, jossa on täysimittainen sota, perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho kommentoi.

Väestönkasvua hillittävä

Ukraina tulee olemaan hallituskaudella suurin avun saaja ja Ukrainan avulle luodaan oma momentti valtion talousarvioon.

– Ukrainan tukemisen lisäksi Euroopan ulkopuolelle suuntautuvassa kehitysavussa varoja kohdennetaan korostetusti naisten ja tyttöjen aseman parantamiseen, millä on keskeinen merkitys myös väestönkasvun hillinnässä, perussuomalaisten kansanedustaja Wille Rydman toteaa

Apua sidotaan palautuksiin

Perussuomalaiset korostaa, että jatkossa kehitysavun saajien tulee sitoutua Suomesta karkotettavien kansalaistensa vastaanottamiseen.

Suomi ei myöskään jaa kehitysapua hallinnoille tai toimijoille, jotka tukevat Venäjän hyökkäyssotaa. Hallitus myös valvoo aiempaa kehitysyhteistyövarojen käyttöä tehokkaammin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää