Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Halla-aho: Eurovaaleilla suuri ja välitön vaikutus kotimaan politiikkaan – “Mitä paremmin perussuomalaiset menestyvät, sitä enemmän muilla puolueilla puntti tutisee”

11.05.2019 |12:29

Puheenjohtaja Jussi Halla-aho uskoo perussuomalaisten kasvattavan paikkamääräänsä Euroopan parlamentissa.

Euroopan parlamentin vaalit pidetään reilun kahden viikon kuluttua. Suomesta valitaan 13,5 edustajaa. Puolikas tarkoittaa sitä, että kun Britannian EU-ero toteutuu, osa siltä vapautuvista paikoista jaetaan muiden jäsenmaiden kesken. Suomi on silloin saamassa 14. paikan.

– Kannatuslukujen valossa meillä on mahdollisuus lisätä paikkamääräämme kahdesta kolmeen, uskoo perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.

Kansallismielisille puolueille vaalivoitto

Halla-aho painottaa, että eurovaaleilla on valtava merkitys monestakin syystä.

– Ensinnäkin kansallismieliset puolueet ovat saamassa historiallisen vaalivoiton kaikkialla Euroopassa. Tämä vie eurooppalaista keskustelua ja päätöksentekoa järkevämpään suuntaan ja vaikuttaa konkreettisesti yhteiseen lainsäädäntöön. Perussuomalaiset voivat olla osa tätä kehitystä.

– Kun kuulumme mahdollisimman suureen ryhmään Euroopan parlamentissa, olemme paljon kokoamme suurempi vaikuttaja, Halla-aho sanoo.

“Olemme tulleet jäädäksemme”

Suurin ja välittömin vaikutus eurovaalien tuloksella on kuitenkin kotimaan politiikkaan.

– Mitä paremmin perussuomalaiset menestyvät, sitä enemmän muilla puolueilla puntti tutisee. Myös eurovaaleissa meidän pitää osoittaa, että olemme tulleet jäädäksemme, Halla-aho painottaa.

– Siksi pyydän sekä puolueemme aktiiveja että ehdokkaita venymään vielä pari viikkoa turuilla ja toreilla, vaikka vaaliähkyä varmasti pukkaa yhdellä jos toisellakin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
5.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää