Halla-aho europarlamentin metsäkiistasta: Suomen etu voitti, mutta ei suomalaisten väännöllä

13.09.2017 |16:08

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on tyytyväinen europarlamentin täysistunnon äänestystulokseen metsien hiilinielujen laskentatavasta. Suomi ei kuitenkaan itse ollut merkittävässä roolissa tässä väännössä, Halla-aho muistuttaa.

– Hyvä, että meni näin. Tosin on rehellisyyden nimissä sanottava, että epäreilut laskentatavat eivät olleet ongelma vain Suomelle vaan kaikille jäsenmaille, joissa on runsaasti metsää. Suomessa sitä toki on pinta-alaan nähden eniten, Halla-aho totesi Facebook-seinällään.

Saksalaisen Norbert Linsin (EPP) muutosesitys hyväksyttiin äänestyksessä, ja lopputulos oli Suomen kannalta parempi kuin pohjateksti, Halla-aho kirjoitti.

– Asian kehystäminen niin, että “Suomi voitti väännön”, ei kuitenkaan vastaa todellisuutta ja antaa virheellisen käsityksen 13 suomalaismepin vääntövoimasta 750 jäsenen instituutiossa, Halla-aho muistutti

Halla-aho linkkasi Taloussanomien juttuun, jonka mukaan “Suomi voitti väännön metsien hiilinielujen laskentatavasta”.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää