

LEHTIKUVA
Halla-aho: Lapsen silpomisen tai silvotuttamisen pitäisi olla peruste lakkauttaa oleskelulupa – “Ehdollisilla rangaistuksilla tai sakoilla ei ole mitään pelotevaikutusta”
Eduskunnassa käytiin tänään lähetekeskustelu kansalaisaloitteesta tyttöjen sukuelinten silpomisen kieltämiseksi. Laki kieltää silpomisen jo nyt, mutta ketään ei tiettävästi ole Suomessa tuomittu lapsen sukuelinten silpomisesta. – Kuitenkin esimerkiksi synnytyslaitosten henkilökunta törmää tähän ilmiöön jatkuvasti. Tiedetään myös, että lapsia lähetetään Suomesta maahanmuuttajien lähtömaihin silvottavaksi. On siis selvää ja ilmeistä, että nykyinen lainsäädäntö ei riitä, perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoo.
– Tyttöjen sukuelinten silpominen on ilmiö, joka on tyypillinen eräille Pohjois-Afrikan ja Saharan eteläpuolisen Afrikan maille. Suomessa ilmiö koskettaa pääasiassa somaleja, jotka ovat pitkään olleet merkittävin humanitaarinen maahanmuuttajavähemmistömme. Somaliassa lähes 100 % tytöistä silvotaan, aloitti perussuomalaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Jussi Halla-aho.
– Toimenpiteen barbaarisuutta ei ole tarpeen erikseen korostaa, sen pitäisi olla selvä kaikille. Sen sijaan keskustelua on syytä käydä siitä, miten yhteiskunnan pitäisi reagoida asiaan.
Rikoksesta rangaistava huoltajia
Kuten kansalaisaloitteessa todetaan, Suomen laki kieltää silpomisen jo nyt. Kyseessä on pahoinpitely tai törkeä pahoinpitely. Kyseessä on myös pysyvän ruumiinvamman tuottaminen ja lääketieteellisesti perusteeton ja haitallinen kirurginen toimenpide, joka tehdään lapselle ilman tämän suostumusta.
– Ketään ei tiettävästi ole Suomessa tuomittu lapsen sukuelinten silpomisesta. Kuitenkin esimerkiksi synnytyslaitosten henkilökunta törmää tähän ilmiöön jatkuvasti. Tiedetään myös, että lapsia lähetetään Suomesta maahanmuuttajien lähtömaihin silvottavaksi. On siis selvää ja ilmeistä, että nykyinen lainsäädäntö ei riitä, Halla-aho sanoo.
– Valistus ja ennaltaehkäisy on tärkeää, mutta myös jo tapahtuneisiin rikoksiin on puututtava ja niistä on rangaistava syyllisiä eli huoltajia. Jos rikoksesta ei käytännössä seuraa mitään, se on merkki siitä, että yhteiskunta ei pidä asiaa minkään arvoisena. Rangaistuksen tehtävä on myös nostaa rikokseen ryhtymisen kynnystä.
“Lapsia ei pidä uhrata sensitiivisyyden alttarille”
Halla-aho ihmettelee, miksi silpomisia ei ilmoiteta poliisille, ja miksi ne eivät päädy tuomioistuimeen, vaikka niitä tapahtuu ja niistä ollaan tietoisia.
– Yksi selitys on varmasti sairas ilmiö nimeltä ”kulttuurinen sensitiivisyys”. Ei haluta loukata vähemmistöön kuuluvia. Pelätään rasistiksi leimaantumista. Suomessa jokaisella yksilöllä pitää kuitenkin olla sama oikeus ruumiilliseen koskemattomuuteen. Lapsia ei pidä uhrata sensitiivisyyden alttarille. Vähemmistöihin kuuluvia lapsia ei pidä jättää vähemmistöyhteisöjen armoille.
– Tarvitaan silpomisen kieltävä erillislaki. On myös tärkeää, että lain rikkomisesta säädetään tuntuva rangaistus. Ikävä kyllä Suomessa henki ja terveys eivät nauti kovin vahvaa lain suojaa, mutta maalaisjärki sanoo, että puolustuskyvyttömän lapsen silpomisesta ja pysyvän ruumiinvamman tuottamisesta pitää rangaista vähintään yhtä ankarasti kuin vastaavasta, aikuiseen kohdistuvasta teosta, Halla-aho painottaa.
Ehdolliset rangaistukset eivät pelota
Halla-ahon mukaan erityisesti on otettava huomioon, että ne ihmiset, joihin laki erityisesti kohdistuisi, tulevat yhteiskunnista, joissa rangaistukset ovat usein aivan eri sfääreissä kuin mihin meillä on totuttu.
– Ehdollisilla rangaistuksilla ei ole tällaisiin ihmisiin mitään pelotevaikutusta, ei liioin sakoilla, koska näihin yhteisöihin kuuluvat henkilöt ovat valtaosin työelämän ulkopuolella, eikä heillä ole tuloja.
– Ulkomaalaislakiin tulisi lisäksi tehdä lisäys, jonka mukaan lapsen silpominen tai silvotuttaminen on peruste lakkauttaa oleskelulupa. Tällaisella seuraamuksella olisi varmasti rangaistuksiakin voimakkaampi pelotevaikutus, Halla-aho uskoo.
Julkisen vallan passiivisuus käsittämätöntä
Halla-ahon mielestä on ensiarvoisen tärkeää, että riskiryhmässä olevien tyttöjen tilannetta oikeasti seurataan esimerkiksi kouluterveydenhuollon puitteissa. Silpomisen pitää tulla aina ilmi, ja sen pitää aina päätyä poliisille ja tuomioistuimille. Terveydenhoidon henkilöstöllä on siis oltava ilmoitusvelvollisuus, jonka rikkominen on niinikään sanktioitu.
– Aloite on erittäin kannatettava. Suomalainen yhteiskunta rakentuu yksilön oikeuksille. Julkisen vallan passiivisuus silpomisilmiön ympärillä on suoraan sanoen käsittämätön, Halla-aho sanoo.
– Myös poikalasten rituaalisilpominen pitäisi yksiselitteisesti kriminalisoida, vaikka sen terveydelliset vaikutukset eivät yhtä vakavia olekaan. Mitään järjellisiä perusteita uskonnollisten ympärileikkausten sallimiselle ei ole. Puhun siis uskonnollisista, en lääketieteellisesti perustelluista, toimenpiteistä.
Uskonnonvapaus ei kelpaa perusteeksi
Halla-aho sanoo, ettei uskonnonvapaus ole järjellinen peruste, koska lasten silpominen nimenomaan loukkaa ja rajoittaa heidän uskonnonvapauttaan.
– Sekin on heikko peruste, että ympärileikkauksia tehtäisiin kriminalisoinnista huolimatta. Vastaavalla järkeilyllä voitaisiin laillistaa vaikkapa rattijuopottelu, Halla-aho sanoo.
– Kriminalisointi ei estä rikoksia, mutta se lähettää viestin siitä, mitä yhteiskunta suvaitsee ja mitä ei. Lasten uskonnollinen silpominen ei ole jotain, mitä suomalaisen yhteiskunnan pitäisi sietää vuonna 2019.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- synnytyslaitokset kouluterveydenhuolto lähtömaat sukuelinten silpominen erillislaki tytöt ja naiset Uskonnonvapaus rikos tuomiot maahanmuuttajat Ulkomaalaislaki Afrikka Somalia perussuomalaiset kansalaisaloite Poliisi Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin PS-Nuoret ja PS-Naiset: Kaupungin ryhdyttävä toimiin naisten ympärileikkauksia vastaan

Tänäkin kesänä moni tyttö joutuu matkalle – ja palaa hiljaa sukupuolielimet silvottuna

Perussuomalaisten varavaltuutettu jätti valtuustoaloitteen tyttöjen silpomista vastaan: “Pettymyksekseni naispuolinen somalivaltuutettu jätti allekirjoittamatta”

Professorin oudot puheet kummastuttavat, vähättelee ympärileikkausten seurauksia naisille

Kouluilla kehnot mahdollisuudet estää tyttöjen ympärileikkauksia

Irakissa naisten mitta täyttyi shiiapomon öykkäröinnistä – yritti estää naisten ja miesten yhteiset mielenosoitukset

Immonen: Poikien ei-lääketieteelliset ympärileikkaukset kiellettävä lailla

Valelääkäri teki ympärileikkauksia juottopistoolilla – sai ehdollisen tuomion

Klaanit ovat tuoneet omat roolimallinsa ruotsalaiseen esikouluun: ”Kunniakulttuuri sortaa tyttöjä ja tekee pojista aggressiivisia sortajia”
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.