

SUOMEN UUTISTEN ARKISTO
Hakkarainen: Siniset lunastavat ministeripestejään miljardilisätuella tuulivoimalle
Hallituslähteiden mukaan sinisten ministeriryhmä on purematta nielaisemassa nykyisten syöttötariffien 2-3 miljardin euron päälle vielä miljardin euron lisätuen tuulivoimalle.
Tällä Timo Soini kumppaneineen varmistelee ministeripestiensä säilymistä, sanoo perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teuvo Hakkarainen.
– Perussuomalaisten vaaliohjelmissa on jo vuodesta 2011 alkaen vaadittu tuulivoiman tuotantotukien lopettamista, koska tuulivoimatuet ovat romuttamassa sosiaaliturvamme rahoituspohjaa.
– Miljardien eurojen tuella veronmaksajien piikkiin saadaan olematon vastine, sillä tuulivoimalla ja jättituilla saadaan tuotettua vain 2-3 prosenttia sähköstämme, Hakkarainen huomauttaa.
Siniset pettivät äänestäjänsä
Hakkarainen huomauttaa, että äänestäjät luottivat perussuomalaisten vaaliohjelmiin ja nostivat perussuomalaiset hallitukseen.
– Nyt siniset ovat pettämässä vaalilupauksista viimeisenkin, jonka he antoivat ollessaan perussuomalaisten kansanedustajaehdokkaina viime vaaleissa. Vielä perussuomalaisten ministereinä ollessaan he vannoivat, ettei kansalaisten terveydelle haitallista tuulivoima voida tukea veronmaksajan piikistä.
– Nykyiset perussuomalaiset pitävät kiinni vaalilupauksista ja vaativat tuulivoiman poistamista kaikista tuotantotukijärjestelmistä, Hakkarainen painottaa.
Jos on kannattavaa, miksi tuetaan?
Lappeenrannan teknillisen yliopiston (LUT) omien laskelmien mukaan maalle rakennetuista vaihtoehtoisista sähköntuotantotavoista tuulivoima on edullisin tapa tuottaa sähköä, jos sähkön varastointi- ja siirto-ongelmia ei oteta huomioon.
Hakkarainen ihmettelee, että jos tuulivoimalla tuotettu sähkö on kannattavaa, niin miksi sitä tarvitsee tukea veronmaksajien rahoilla.
– Perussuomalaiset esittävät, että kaikilta vuonna 2013 ja sen jälkeen rakennetuilta tuulivoimaloilta, jotka on rakennettu STM:n kahden kilometrin varoaluetta lähemmäksi asuntoja ja eläinsuojia keskeytetään välittömästi syöttötariffien maksatus.
– Perussuomalaiset kehottavat hallitusta ryhtymään tarvittaviin oikeudellisiin toimiin, jotta voidaan ryhtyä väärin perustein maksettujen tukien takaisinperintään niiden tuulivoimaloiden osalta, jotka on rakennettu alle kahden kilometrin etäisyydelle asunnoista ja eläinsuojista, Hakkarainen toteaa.
Tuulituet home-ja sisäilmasairaille
Kyseinen STM:n ohjeistus (STM/2593/2013) on ollut sekä kaikkien tuulivoimatoimijoiden että maakuntakaavojen laatijoiden tiedossa.
Valtionhallinnon omaksuman julkishallinnon hyvän hallintotavan mukaisesti valtiontukien saajien on noudatettava lakeja, säännöstöjä, ohjeistoja ja suosituksia.
– Niiltä, jotka eivät noudata hyvän hallintotavan mukaisia pelisääntöjä voidaan sekä evätä tuet että periä väärin perustein maksetut tuet takaisin.
– Nykyisistä tuulivoimansyöttötariffeista säästettävät sadat miljoonat eurot mahdollistavat perussuomalaisten vaatiman home- ja sisäilmasairaiden terveysohjelman toteuttamisen evakkotaloineen, Hakkarainen laskee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle tuulivoimalobbarina – tuulisähkö on halpaa vain jos kaikkia kustannuksia ei oteta lukuun

Hakkarainen ilmastopolitiikasta: Mistä leikataan lisämiljardit?

Soini: Vain perussuomalaiset huolissaan tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista – “Hallitus ei ole unohtanut ympäristöä – vihreiden harmiksi”

Miljardiluokan puhallus muutaman päästöpromillen varjolla – Putkonen varoittaa VTT:tä tekemästä lumeselvitystä

Infraäänen vaikutuksille virallinen vahvistus: Kuntien laitettava tuulivoimaloiden kaavoitus ja rakennusluvat jäihin – “Ihmisten pinna alkaa loppua”

Putkonen tuulivoimaloiden terveysuhista: Kymmenet perheet lähteneet evakkoon – vakavalla altistusalueella 650 000 henkeä

Forsmanin perhe joutui jättämään kotinsa: “Tuulivoimalat ovat uhka kansalaisten terveydelle”

Leena Meri tuulivoimaloiden lähellä asuvien ihmisten oireilusta: ”Leimaaminen luulotautiseksi on sairastuneiden pilkkaamista – haitat tutkittava välittömästi”

Yhä useampi asukas saa oireita tuulivoimalan läheisyydessä – Leena pelkää, että hän joutuu jättämään kotinsa
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.