

LEHTIKUVA
Hakkarainen maatalouspolitiikan äänestyksistä: Järjetöntä ja nöyryyttävää
Europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen toteaa, että maatalouspolitiikan äänestykset ovat mepille kuin viljelijälle tukihakutalkoot: kumpikin tuntee olevansa nöyryytetty ja ruinaavansa EU:lta sitä, mikä on meidän omaa.
Tämän viikon yhteinen maatalouspolitiikka -äänestyksissä oli yli 2 500 äänestettävää kohtaa.
– Järjetöntä ja nöyryyttävää on jo tuo määrä. Kukaan meppi ei voi hallita tätä byrokraattista kokonaisuutta ja viljelijän olisi kuitenkin osattava noudattaa kaikkea. Näitä on vatvottu nyt jo vuosia ja vain kuuluisia torjuntavoittoja on tarjolla suomalaisille, sanoo Hakkarainen.
Turvepeltojen kieltouhka saatiin torpattua
Äänestyksissä oli kolme osaa: maatalouden yleiset säännöt, hallinto ja rahoitus sekä maatalouden markkinajärjestelyt.
– Yleiset säännöt hyväksyimme, kun suomalaisten pahimmat tappotuomiot, mm. turvepeltojen kieltouhka, oli yhteistyöllä torpattu. Punavihreät osoittivat taas vähät välittävänsä suomalaisen tuotannon edellytyksistä. Hallinto ja rahoitus -osuutta emme voineet kannattaa. Rahoitus on muutenkin auki, ja vastustamme niin elvytyspaketteja kuin EU-maksujen nostamista, kertoo Hakkarainen.
Kompromissipuolueiden esitys vei hallintoa takaisin yksittäisen tilan sääntöjen kyttäämisen suuntaan, kun perussuomalaisten/ID-ryhmän kannattama esitys olisi mahdollistanut enemmän tuloksien seurantaan perustuvan systeemin. Muiden ryhmien jäykkyydestä kertoo sekin, että esityksiä vaikkapa sanktion takaisinperinnän 2 000 euron minimirajasta ei kannatettu. Nyt tahattomasta virheestä johtuvaan jopa alle yhden euron takaisinperintään voidaan uhrata virkatyötä tuhatkertaisesti saavutettavaan hyötyyn verrattuna.
Makkarassa on lihaa ja pihvi on pihvi
Markkinajärjestelyt-osuus heittää pallon viljelijöille ja heidän organisaatioilleen.
– Kannatimme tuottajien toivomaa järjestelmää, joka antaa myös kuluttajille enemmän tietoa ja mahdollisuuksia valita lähiruokaa. Vaarana on, että EU:n käsittelyssä tästäkin tulee lopulta hallintohimmeli. Hyväksyimme esityksen, jossa maatalous voi tuoda puhdasta ja eettistä lähiruokaa esiin ja tehdä siitä kilpailuvaltin. Vegeruoan nimityksiä emme halua sekoitettavan liharuokiin. Makkarassa on lihaa ja pihvi on pihvi. Kannatimme maidon, juustojen ja lähiruoan tukea kouluille.
Lopuksi Hakkarainen puuskahtaa:
– Viljelijä kyllä tietää, miten peltonsa hoitaa. Kivikasan ja heinäpaalien alusien mittaaminen on naurettavaa. Mieluummin voisi mitata tilatasolla, että onko suunnitelmissa pysytty ja onko mullikoilla hyvät oltavat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset: EU:n maatalouspolitiikan uudistus on siirtymässä kriittiseen vaiheeseen

Vihreistä kannustetaan boikotoimaan suomalaista ruokaa: ”Osta vaikka ruotsalaista”

Elomaa: EU ei saa tuhota Suomen maataloutta

Perussuomalaiset Naiset: Maaseudun elinkeinot on turvattava – suomalaiselle ruoantuotannolle kunnianpalautus

Poliittiset päätökset vauhdittavat maaseudun autioitumista – Elomaa: Pieniäkään tiloja ei ole varaa menettää

Elomaa: Hallituksella ei ole uskottavia vaihtoehtoja korvata turpeen käyttöä

Immonen: Hallitus ajaa turvealan yritykset alas myrkynvihreällä politiikallaan

Vihreät kurittaa ilmastotoimilla, keskusta vedättää EU-rahasäkillä – perussuomalaisten kannatus kasvaa maakunnissa

Ruoan hinta jatkaa nousuaan – muutamat maat suurissa vaikeuksissa
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.