Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Hakkarainen: Komission mielivaltainen lyijyhaulikielto vie EU:lta lopunkin uskottavuuden

07.09.2020 |13:37

Viime viikolla hyväksyttiin Euroopan komission kiistanalainen asetusmuutos lyijyhaulien käytön kieltämisestä EU:n kosteikkoalueilla. Kielto tulee koskemaan suurta osaa Suomen maa-alueesta.

Europarlamentaarikko Teuvo Hakkaraisella on sanansa sanottavana komission hankkeesta:

– Ensiksikin koko hanke on toteutettu epädemokraattisesti kansaa kuulematta, komission ja pienen virkamiesporukan kesken eikä sidosryhmien esittämiä huolia otettu lainkaan huomioon.

Komission pakkomielle

Suuressa osassa EU:ta on jo vesilintujen suojelemiseksi toimiva lainsäädäntö, joka rajaa lyijyllä metsästystä jäsenmaiden itse määrittämissä kosteikoissa. Komissio kuitenkin päätti jatkaa lyijyn käytön rajaamista entisestään ja ongelmaksi nousee nyt hyvin vaikeaselkoinen kosteikkomääritelmä suojavyöhykkeineen.

– Komission pakkomielteen takia Suomi ja muut EU-maat joutuvat nyt ratkaisemaan kosteikkomääritelmän tulkintaa koskevia hankalia kysymyksiä. Lyijykiellon toimeenpano ja valvonta Suomen kokoisessa maassa tulee lisäksi olemaan mahdotonta, Hakkarainen listaa ongelmia.

Sanelupolitiikkaa

Hakkarainen ilmoittaa tekevänsä kaikkensa Euroopan parlamentissa lyijykiellon torjumiseksi.

– Ei tällaista sanelupolitiikkaa tule kenenkään niellä. Meille perussuomalaisille EU:n mielivaltaisuus on ollut jo aika päivää sitten selvää, mutta ehkä nyt muitakin silmiä aukeaa.

Hakkarainen aikoo ensimmäisenä käydä kiellon kimppuun kirjallisella kysymyksellä. Europarlamentaarikko kysyy komissiolta, ovatko myös kosteikkoalueilla tai suojavyöhykkeillä sijaitsevat ulkoampumaradat kiellon piirissä, katsotaanko Suomen metsäpinta-alasta suuren osan kattava turvemaa kiellon piiriin kuuluvaksi kosteikoksi ja miten kosteikkoalueen voi tunnistaa talvisaikaan maan ollessa lumipeitteinen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää