Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Hakkarainen: Kansanedustajien kulukorvauspelleily lopetettava, tulkoon samalle viivalle duunareiden kanssa

30.07.2018 |16:45

Teuvo Hakkarainen (ps.) esittää kansanedustajien verottoman kulukorvauksen lakkauttamista.

– Kansalaisia kytätään ja verotetaan raskaimman mukaan. Vaaditaan lippujen ja lappujen täyttämistä, mutta jos tekee pienenkin virheen, saa ankaran kohtelun. Kansanedustajat ovat vastuussa ihmisiä kiusaavien lakien säätämisestä, mutta he itse välttyvät pikkumaiselta byrokratialta ja kuittaavat suuren osan palkastaan verovapaana. Joku tolkku pitäisi olla erivapauksillakin, Hakkarainen toteaa tiedotteessa.

– Suomalaisia vaaditaan pitämään ajopäiväkirjaa. Otetaan sama käytäntö kansanedustajille. Samalla tavalla pitää toimia kakkosasunnon kustannusten kanssa, könttäsummajärjestely on väärin. Määrätään vuokralle yläraja, ja korvataan vuokrakulut kuitteja vastaan, toteutuneiden kulujen mukaan.

– Veroton kulukorvaus on suurimmillaan lähes kaksi tuhatta euroa. Kansanedustajien palkka on sen verran korkea, että veroton kulukorvaus vastaa noin neljän tonnin bruttopalkan lisäystä. Ei tällaista voi olla. Kansanedustajien kulukorvauspelleily on lopetettava, tulkoon samalle viivalle duunareiden kanssa.

Hakkarainen kommentoi myös julkisuuteen noussutta asumisjärjestelyasiaa.

– Nykyinen systeemi antaa mahdollisuuden monenlaiseen väärinkäsitykseen. Jotain on pielessä, jos edes tunnetulta poliisimieheltä ei voi vuokrata kämppää ilman, että joudutaan tekemään jälkipyykkiä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää