

LEHTIKUVA
Hakkarainen EU:n biodiversiteettistrategiasta: Jäsenmaiden suvereniteetista metsäpolitiikassa ei tule luopua
Euroopan parlamentin ympäristövaliokunta on valmistelemassa mietintöä EU:n biodiversiteettistrategiasta. Europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen on jättänyt luonnokseen joukon tarkistuksia. Hakkarainen muistuttaa jäsenmaiden suvereniteetista ja haluaa EU:n huomiovan toimissaan myös taloudellisen ja sosiaalisen puolen.
Vuoteen 2030 kurottava ohjelma sisältää kunnianhimoisen tavoitteen suojella 30 prosenttia EU:n maa- ja merialueesta luonnon ennallistamiseksi. Samalla puututtaisiin EU:n metsä- ja maataloustuotannon tehokkuuteen myös torjunta-aineiden ja lannoitteiden käytön rajoittamisella sekä luotaisiin epätietoisuutta jäsenmaiden kansallisesta toimivallasta näillä aloilla.
Tuotantoa suojattava epäreilulta kilpailulta
Ympäristövaliokunnan jäsen ja maatalousvaliokunnan varajäsen Teuvo Hakkarainen (ps./ID) on jättänyt parlamentin luonnokseen joukon tarkistuksia.
– Muutosehdotuksillani muistutan jäsenmaiden suvereniteetista metsäpolitiikassa ja kehotan huomioimaan EU:n toimien kestävyydessä myös taloudellisen ja sosiaalisen puolen eli työpaikkojen luomisen ja säilyttämisen sekä biotalouden mahdollisuudet, Hakkarainen linjaa.
– EU:n kiristäessä jatkuvasti ympäristönormejaan esitän myös EU:n tuotannon suojaamista epäreilulta kilpailulta heikompien ympäristönormien maista, Hakkarainen kertoo.
Suomalainen metsänhoito esimerkki muille
Strategian kunnianhimoisten luonnonsuojelutavoitteiden osalta europarlamentaarikko suosisi laadullisia kriteereitä määrällisten sijaan.
– Vähintäänkin jäsenmaan tulee saada poiketa kovasta 30 prosentin suojelutavoitteesta, jos se ei ole sille esimerkiksi taloudellisesti kestävää, Hakkarainen kommentoi esitystä.
– Suomessa toimivan kestävän metsänhoidon soisi olevan esimerkkinä myös metsänsä kauan sitten pois hakanneille jäsenmaille sen sijaan, että myös omat metsämme museoidaan, Hakkarainen lataa.
Metsien virkistyskäyttö turvattava myös suojelualueilla
Lisäksi maaseudun äänenä Brysselissä toimiva europarlamentaarikko pyrkii turvaamaan suomalaiselle elintavalle keskeistä metsien virkistyskäyttöä, kuten metsästystä, myös tulevilla suojelualueilla.
– Komissio on aiemmin vastannut kirjalliseen kysymykseeni suojelualueiden virkistyskäytöstä viittaamalla tulossa oleviin tiukan suojelun kriteereihin ja ohjeisiin, joista on tänä vuonna tarkoitus päästä yhteisymmärrykseen EU-maiden kesken. Yritän kuitenkin saada tähän strategiaan kirjauksen, että alueilla saadaan jatkossakin retkeillä, marjastaa ja metsästää luontoa kunnioittaen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- suojelutavoite metsäpolitiikka biodiversiteettistrategia metsänhoito Euroopan unioni Euroopan parlamentti Maa- ja metsätalous Metsästys Teuvo Hakkarainen lastensuojelu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen metsäkadon torjumisesta: Ottakaa Suomesta mallia

PS-mepit Huhtasaari ja Hakkarainen: EU:n lyijyhaulikielto on puhdasta kiusantekoa

PS-mepit Huhtasaari ja Hakkarainen: Perussuomalaisten vastalause ei riittänyt lyijyhaulikiellon torppaamiseen

Hakkarainen: Suomi petti lyijykieltopäätöksessä, tukkipuuta polttoon EU:n tavoitteiden vastaisesti

Hakkarainen biodiversiteettimietinnöstä: Talousmetsien pakkosuojelu ei lisää uhanalaisten lajien selviämismahdollisuuksia

Simula ihmettelee ympäristöministeriön uutta luonnonsuojelulakia: ”Pakkosuojelu uhkaa suomalaisten omistamia metsiä”

EU ulottaa päätösvaltansa metsien kaatoon – Tavio: Hävytön vallansiirto
Viikon suosituimmat

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.