

LEHTIKUVA
Haaviston ministerivastuuasiaa liikkeelle laittaneet PS-kansanedustajat: ”Keskustan ja SDP:n tuki Haavistolle pettymys”
Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) ministerivastuuasiaa koskeneen muistutuksen allekirjoittaneet perussuomalaiset kansanedustajat Jari Ronkainen ja Mari Rantanen ovat pettyneitä luottamusäänestyksen tulokseen. Perussuomalaiset esittivät Haavistolle epäluottamusta sen jälkeen, kun eduskunnan perustuslakivaliokunta totesi tämän rikkoneen hallinto- ja ulkoasiainhallintolakia.
– Muistutuksella pyydettiin perustuslakivaliokuntaa tutkimaan, oliko ministeri Haavisto rikkonut lakia toimiessaan al-Holin tilanteessa. Valiokunta totesi, että näin oli tapahtunut, vaikka ministerin korotettu syyttämiskynnys ei ylittynytkään. Herää kysymys, täyttyykö Haaviston kohdalla enää perustuslain 60 §:n kriteeri, jonka mukaan ministerin on oltava rehelliseksi ja taitaviksi tunnettu, Jari Ronkainen kyseenalaistaa.
Vihervasemmistolle lakien kiertämisessä ei ole mitään väärää
Äänestystulos ei tullut kansanedustajakaksikolle yllätyksenä. Pääministeri Sanna Marin (sd.) riensi vakuuttamaan luottamustaan Haavistoon pian perustuslakivaliokunnan mietinnön valmistuttua. Myös keskusta totesi epäsuorasti kannattavansa vihreitä jo ennen epäluottamusäänestystä.
– Vihreiden ja vasemmistoliiton äänestyskäyttäytyminen oli odotettavaa. Heille lakien kiertämisessä ei ole mitään väärää silloin, kun se edistää heidän omia tarkoitusperiään. Kuitenkin entisen työväenpuolueen SDP:n asettuminen malttinsa ministeriön virkamiehelle menettäneen Haaviston taakse ihmetyttää. On myös selvää, että keskusta on totaalisesti menettänyt selkärankansa osana punavihreätä hallitusta, Mari Rantanen päättelee.
Haaviston kannettava vastuunsa
Ronkaisen ja Rantasen mukaan ministeri Haaviston tulisi kantaa poliittinen vastuu, vaikka juridista vastuuta muistutuksesta ei koitunutkaan.
– Perussuomalaisille on päivänselvää, ettei ministeri voi jatkaa, jos hänen menettelytapansa on todettu lainvastaiseksi. Hallitus on nyt kuitenkin antanut siunauksensa Haaviston toiminnalle. Koemme tämän kolauksena valtioneuvoston ja koko eduskunnan arvovallalle, kansanedustajakaksikko päättää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ministerivastuuasia al-Hol vihervasemmisto Sanna Marin Pekka Haavisto Epäluottamusäänestys Luottamusäänestys Mari Rantanen Jari Ronkainen perustuslakivaliokunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turkkila: Näin punavihreä huijaa sinua Linnoitus ja linnanpiha -tekniikalla (video)

Vihreät eivät halua puhua ulkoministerin toiminnan laittomuuksista – Mäkelä: ”Miten Haavistolla voi enää olla luottamus jatkaa?”

Al-hol-sotkussa ryvettyneelle Pekka Haavistolle ei esitetä syytettä, vaikka hän rikkoi lakia

PS-kansanedustajat Haaviston ministerivastuuasiassa: ”Vihreät eivät nauti luottamusta”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Ministerit kiersivät kysymykset Haaviston asemasta

Perussuomalaisten kannatus vahvistuu kunnissa – keskustan alamäestä puhuminen tuottaa tuskaa edustaja Kurviselle

Ruotsin uusien ministereiden kootut saavutukset: Kokaiinia, kopelointia, veronkiertoa ja tolkutonta taloudenpitoa, rattijuoppous sekä lopuksi natsitervehdys
Viikon suosituimmat

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.