

LEHTIKUVA
Haaviston ministerivastuuasiaa liikkeelle laittaneet PS-kansanedustajat: ”Keskustan ja SDP:n tuki Haavistolle pettymys”
Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) ministerivastuuasiaa koskeneen muistutuksen allekirjoittaneet perussuomalaiset kansanedustajat Jari Ronkainen ja Mari Rantanen ovat pettyneitä luottamusäänestyksen tulokseen. Perussuomalaiset esittivät Haavistolle epäluottamusta sen jälkeen, kun eduskunnan perustuslakivaliokunta totesi tämän rikkoneen hallinto- ja ulkoasiainhallintolakia.
– Muistutuksella pyydettiin perustuslakivaliokuntaa tutkimaan, oliko ministeri Haavisto rikkonut lakia toimiessaan al-Holin tilanteessa. Valiokunta totesi, että näin oli tapahtunut, vaikka ministerin korotettu syyttämiskynnys ei ylittynytkään. Herää kysymys, täyttyykö Haaviston kohdalla enää perustuslain 60 §:n kriteeri, jonka mukaan ministerin on oltava rehelliseksi ja taitaviksi tunnettu, Jari Ronkainen kyseenalaistaa.
Vihervasemmistolle lakien kiertämisessä ei ole mitään väärää
Äänestystulos ei tullut kansanedustajakaksikolle yllätyksenä. Pääministeri Sanna Marin (sd.) riensi vakuuttamaan luottamustaan Haavistoon pian perustuslakivaliokunnan mietinnön valmistuttua. Myös keskusta totesi epäsuorasti kannattavansa vihreitä jo ennen epäluottamusäänestystä.
– Vihreiden ja vasemmistoliiton äänestyskäyttäytyminen oli odotettavaa. Heille lakien kiertämisessä ei ole mitään väärää silloin, kun se edistää heidän omia tarkoitusperiään. Kuitenkin entisen työväenpuolueen SDP:n asettuminen malttinsa ministeriön virkamiehelle menettäneen Haaviston taakse ihmetyttää. On myös selvää, että keskusta on totaalisesti menettänyt selkärankansa osana punavihreätä hallitusta, Mari Rantanen päättelee.
Haaviston kannettava vastuunsa
Ronkaisen ja Rantasen mukaan ministeri Haaviston tulisi kantaa poliittinen vastuu, vaikka juridista vastuuta muistutuksesta ei koitunutkaan.
– Perussuomalaisille on päivänselvää, ettei ministeri voi jatkaa, jos hänen menettelytapansa on todettu lainvastaiseksi. Hallitus on nyt kuitenkin antanut siunauksensa Haaviston toiminnalle. Koemme tämän kolauksena valtioneuvoston ja koko eduskunnan arvovallalle, kansanedustajakaksikko päättää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ministerivastuuasia al-Hol vihervasemmisto Sanna Marin Pekka Haavisto Epäluottamusäänestys Luottamusäänestys Mari Rantanen Jari Ronkainen perustuslakivaliokunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turkkila: Näin punavihreä huijaa sinua Linnoitus ja linnanpiha -tekniikalla (video)

Vihreät eivät halua puhua ulkoministerin toiminnan laittomuuksista – Mäkelä: ”Miten Haavistolla voi enää olla luottamus jatkaa?”

Al-hol-sotkussa ryvettyneelle Pekka Haavistolle ei esitetä syytettä, vaikka hän rikkoi lakia

PS-kansanedustajat Haaviston ministerivastuuasiassa: ”Vihreät eivät nauti luottamusta”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Ministerit kiersivät kysymykset Haaviston asemasta

Perussuomalaisten kannatus vahvistuu kunnissa – keskustan alamäestä puhuminen tuottaa tuskaa edustaja Kurviselle

Ruotsin uusien ministereiden kootut saavutukset: Kokaiinia, kopelointia, veronkiertoa ja tolkutonta taloudenpitoa, rattijuoppous sekä lopuksi natsitervehdys
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää