

MATTI MATIKAINEN
Grönroos: Syyllistämispelleily rasismisyytösten varjolla alkaa jo riittää – ”Suomi tarvitsee hallituksen, joka asettaa suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden ykkössijalle”
Perussuomalaisten puoluesihteerin mukaan Suomi tarvitsee nyt päättäjiä, jotka jugurttipurkista loukkaantumisen sijaan omaavat tervettä arkijärkeä ja käyttävät sitä kaikkien suomalaisten parhaaksi.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos toteaa, että viimeaikaisen kuohunnan myötä avointen rajojen puolustajien viljelemä poliittinen korrektius ja suomalaisen ja länsimaisen kulttuurin halveksunta on lähtenyt ylikierroksille.
– Mikään ei näytä enää riittävän. Esimerkkeinä käy se, miten esimerkiksi Eskimo-jäätelö ja Geisha-karkit aletaan nähdä rasistisina. Yhtä lailla mustan miehen kuvan Uncle Ben’s -riisipaketissa tai turkkilaisen jugurtin fetsimiehen näkeminen syrjivinä, osoittaa sen, että länsimainen syyllisyysajattelu on lopullisesti irronnut arkitodellisuudesta.
– Kotkalainen hieman tummempi perussuomalainen vaikuttaja Samuli Sibakoff päivitteli juuri Facebookissa sitä, että jos tämä hulluus jatkuu, niin tätä menoa varmaan hänenkin kuvansa tullaan poistamaan kuntavaalimainoksesta rasistisena.
Suomalaiset eivät ole hallituksen päälinjausten takana
Grönroos painottaa, että rasismisyytösten varjolla tapahtuva syyllistämispelleily alkaa jo riittää.
– Niin riittää myös Marinin hallituksen politiikka, jonka päälinjausten takana suurin osa suomalaisista ei ole.
Grönroosin mukaan Suomi tarvitsee hallituksen, jonka tärkein prioriteetti on suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden asettaminen ykkössijalle – ei oman suvaitsevaisuuden ja erinomaisuuden korostaminen.
– Suomi tarvitsee päättäjiä, jotka jugurttipurkista loukkaantumisen sijaan omaavat tervettä arkijärkeä ja käyttävät sitä kaikkien suomalaisten parhaaksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- arkijärki loukkaantuminen syyllistäminen Samuli Sibakoff syytökset hyvinvointi suomalaiset Rasismi Suvaitsevaisuus Turvallisuus perussuomalaiset Simo Grönroos
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tutkimus paljastaa: Suomalaiset eivät halua maksaa hallituksen ideologisista lempihankkeista – avointen rajojen maahanmuuttopolitiikan takana vain pieni vähemmistö

Putkonen: Onko suomalainen oikeusvaltio vaientamassa opposition?

Tutkimus: Enemmistö suomalaisista ei ole valmis maksamaan uusia EU-menoja

EU-elvytysrahastosta jopa 2 000 euron lisälasku joka ainoalle työssäkäyvälle suomalaiselle – tutkimuksen mukaan kansalaiset olisivat valmiita maksamaan korkeintaan 50 euroa

Tapaus Mäenpää puhuttaa – Halla-aho muistuttaa “rauhanlaeista”, joilla yritettiin aikoinaan kriminalisoida Neuvostoliittoon kohdistuva kritiikki

Purra: Totalitarismia löytyy nykyajan sanapoliiseista ja lynkkausjoukoista

Oula Silvennoinen tekee törkeän rinnastuksen veteraanitoimittajasta, Satu Hassi peukuttaa – tietenkin samana päivänä, jona Hassi äänestää Mäenpäätä oikeuteen vääränlaisen rinnastuksen takia

Tavio: Vain harvat maahanmuuttajat maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja ja käyttävät palveluja

Etniset vähemmistöt vaativat lisää edustusta ja valtaa mediassa – Ruotsin radiossa käydään BLM-liikkeen jalanjäljissä
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää