Artikkeli kuva

Gallup-ykkönen perussuomalaiset on nyt kiistatta Suomen johtava duunari- ja yrittäjäpuolue

10.05.2019 |15:49

Ylen puoluekannatusgallup kertoo samaa tarinaa kuin HS:n tuore mittaus muutaman päivän takaa. Perussuomalaiset ovat nousseet ykköseksi.

Ensimmäinen eduskuntavaalien jälkeen tehty Ylen gallup arvioi PS:n kannatukseksi 18,8 prosenttia. Kannatus on noussut erityisen voimakkaasti duunareiden keskuudessa. Perussuomalaiset onkin nyt kiistatta Suomen johtava duunari- ja yrittäjäpuolue.

Ylen gallupin taustatiedot vahvistavat duunareiden siirtymän perussuomalaisten riveihin. Duunareiden keskuudessa PS:n kannatus on nyt 33,2 prosenttia.

Suomen Yrittäjät kertoi aiemmin, että perussuomalaiset ovat nousseet suurimmaksi yrittäjäpuolueeksi.

– Puolueesta valittiin eduskuntaan 15 yrittäjäkansanedustajaa. Toiseksi suurin puolue on keskusta seitsemällä yrittäjäedustajallaan. Kokoomuksen riveissä on viisi yrittäjää. Yrittäjätaustaisista kansanedustajista 26 on miehiä ja seitsemän naisia, Kauppalehti uutisoi.

Kannatus on noussut voimakkaasti myös naisten keskuudessa.

Ylen gallupin haastattelut tehtiin 15.4.-7.5.2019. Puoluekantansa kertoi 1 537 vastaajaa. Tulosten virhemarginaali on suurimpien puolueiden osalta +/- 2,3 prosenttiyksikköä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää