Artikkeli kuva

Yle

Gallup väläyttää perussuomalaisille jo kolmatta meppipaikkaa – vihreitä uhkaa perinpohjainen nöyryytys

06.06.2024 |11:55

Perussuomalaisilla on galluplukujen valossa mahdollisuus saavuttaa kolmas meppipaikka. Näin arvioi aivan vaalien kynnyksellä Ylen teettämä eurovaalimittaus.

Taloustutkimuksen toimitusjohtaja Jari Pajunen huomauttaa Ylelle, että paljon riippuu perussuomalaisten kannattajien äänestysaktiivisuudesta. Se voi olla ratkaiseva tekijä tämän kolmannen paikan kanssa, Pajunen sanoo.

Vihreitä uhkaa murskatappio. Puolue menettäisi kyselyn perusteella kaksi paikkaa kolmesta.

Vihreät ratsasti edellisissä eurovaaleissa ilmastokatastrofia maalailemalla. Nyt ilmastohuolet ovat vaihtuneet muihin poliittisiin kysymyksiin. Hulota koetaan ennen kaikkea turvallisuuskysymyksistä ja maahanmuutosta. Molemmat aiheet ovat perussuomalaisten ominta aluetta.

RKP on vaarassa menettää ainoan paikkansa.

Kokoomuksen arvioidaan saavan neljä paikkaa, SDP:n kolme ja keskustan kaksi.

Vaalipäivä on tämän viikon sunnuntaina.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää