Artikkeli kuva

Finavia otettiin tarkastusvaliokunnan listalle Raatikaisen aloitteesta

17.02.2017 |12:43

Finavian tapaus otettiin tarkastusvaliokunnan listoille perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikaisen ehdotuksesta.

Raatikainen on erittäin tyytyväinen, että tarkastusvaliokunta noudatti hänen ehdotustaan.

Mietinnön tärkein anti on, että eduskunta edellyttää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin ja antaa riskien hallintaa koskevan yleisen ohjeistuksen valtio-omisteisille yhtiöille, ja että hallitus tarkentaa valtion omistajaohjauksen toimintaperiaatteita erityisesti valtion kokonaan omistamissa yhtiöissä vuoden 2017 loppuun mennessä.

– Valtion omistajaohjausta pitää kehittää ja säännellä jatkossa paremmin. Mietintö tulee toivottavasti vaikuttamaan koko valtion omistajaohjaukseen, Raatikainen toivoo.

– On selvää, että Finavian johdannaisseikkailu ei anna hyvää kuvaa asioiden hoidosta. Nyt olemme valvoneet kansalaisten etua. Ajattelemattomien päätösten seurauksena on hävinnyt 34 miljoonaa euroa. Tällaista ei saa tapahtua jatkossa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää