Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Financial Times: Perussuomalaisten rajun kannatusnousun takana selkeä vaihtoehtoinen ympäristöpolitiikka

13.04.2019 |10:04

Talouslehti Financial Times on laittanut merkille perussuomalaisten rajun kannatusnousun.

Lehti kertoo PS:n kannatuksen nousseen joissain mittauksissa jopa kaksinkertaiseksi sitten viime joulukuun. Kannatusnousun taustalla ovat selkeät vaihtoehdot.

Vertaa kannatusnousua Ranskan keltaliiveihin

Perussuomalaiset on tarjoamassa pitkien etäisyyksien Suomeen erilaista energia- ja ympäristöpolitiikkaa. FT vertaa puolueen kannatusnousua Ranskan keltaliivien protesteihin.

Keltaliiveillä mitta tuli täyteen, kun presidentti Emmanuel Macron nosti polttoaineveroja osana ilmastonmuutospolitiikkaansa. Macron joutui perääntymään polttoaineveron korotuksesta ja takaiskussa moni muukin kunnianhimoinen tavoite heitti kärrynpyörää.

Muiden malli ei ole taloudellisesti uskottava

Perussuomalaisten poliittinen suunnittelija ja kansanedustajaehdokas Sakari Puisto alleviivaa FT:lle, ettei keltaliivien protesteissa esiintynyt mellakointi istu suomalaisten mielentilaan.

– Kaikki kahdeksan muuta puoluetta ovat yhteisymmärryksessä ympäristöasioista, mutta heidän mallinsa ei ole taloudellisesti uskottava. Se on kuin me vastaan he -asetelma, Puisto kertoi FT:lle.

FT ennakoi vaikeita hallitusneuvotteluja

FT huomioi, että peräti viiden puolueen kannatuslukemat ovat 12-20 prosentin välillä. Perussuomalaisten nousu tekee lehden mukaan hallituksen muodostamisesta vaalien jälkeen mutkikkaampaa. Lehti arvioi, että hallitukseen saatetaan tarvita neljä tai peräti viisi eri puoluetta.

Vasemmiston ja oikeiston välille voi siten muodostua vaikeita neuvotteluja. Puiston mielestä perussuomalaisetkin tulisi ottaa mukaan ainakin tunnustelujen ensimmäiselle kierrokselle.

– Todellinen huoli piilee siinä, että meitä kohdellaan kuin hylkiöitä. Kansalaiset eivät pidä siitä, ettei heidän antamiaan ääniä huomioida, Puisto totesi.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää