Feministipuolueen puoluejohtaja työskentelee Ylelle – ei pidä itse asetelmaa ongelmallisena

17.11.2017 |07:00

Suomen Uutiset nosti tiistaina julkaistussa Eero Mäntymaata koskevassa jutussaan esiin feministipuolueen puheenjohtajan Katju Aron työskentelyn Ylelle. Aro ei itse pidä asetelmaa ongelmallisena. Hän kommentoi asiaa Twitterissä.

– PS esittää toistuvasti, että Yle ei saisi palkata minua töihin poliittisen taustani vuoksi. Minut rekrytoidaan ammattitaitoni ja -etiikkani vuoksi. On vastenmielistä että puolue pyrkii käytännössä horjuttamaan työmahdollisuuksiani, vihjailuilla kun vaikutetaan myös työnantajiini, Aro twiittasi.

Aro on tehnyt muun muassa Sinut on käännytetty -jutun suunnittelun ja editoinnin sekä kuvitusta Ylen julkaisemmiin juttuihin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01
6.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
10.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää