
Fed laski odottamatta korkotasoaan – EKP puun ja kuoren välissä
Yhdysvaltain keskuspankki Federal Reserve laski korkotavoitettaan 50 korkopisteellä eli puolella prosenttiyksiköllä. Odottamaton päätös johtui koronaviruksen aiheuttamista huolista. Aasialaisten keskuspankkien odotetaan elvyttävän Fedin vanavedessä. EKP:lla sen sijaan paukut ovat vähissä.
Yhdysvaltain 10-vuotinen joukkolainan jälkimarkkinakorko valahti alle yhden prosentin ensimmäistä kertaa yksimielisen koronlaskupäätöksen jälkeen. Yhdysvaltalaisosakkeet halpenivat tuntuvasti. Markkinaliikkeet kielivät siitä, että keskuspankilta odotetaan lisätoimia.
Fedin korkotavoite on laskun jälkeen 1-1,25 prosentissa.
Bidenin menestys käänsi suunnan
Yhdysvaltain demokraattipuolueen esivaalien supertiistaina presidenttiehdokkaaksi hakeva Joe Biden kiri Bernie Sandersin etumatkaa. Bidenia pidetään näistä kahdesta markkinaystävällisempänä ehdokkaana. Hänen menestyksensä myötä Aasian ja Euroopan markkinat pysäyttivät luisun.
Australian, Malesian ja Japanin keskuspankit ehtivät löysätä rahapolitiikkaa jo tiistaina. Etelä-Korea on luvannut talouspoliittista elvytystä.
EKP piti puhelinkokouksen
Euroopan keskuspankki on tukalimmassa tilanteessa. Muiden keskuspankkien elvytystoimet johtavat euron ulkoisen arvon kohoamispaineeseen. EKP pitää rahapoliittisen kokouksen 12. maaliskuuta. Markkinat odottavat EKP:n laskevan talletuskorkoaan -0,6 prosenttiin.
Harva varainhoitaja uskoo koronlaskun tuovan toivottua tulosta. Talouslehti Financial Times kirjoittaa monen arvelevan euroalueen ajautuvan taantumaan alkuvuoden aikana.
– Koronlaskut eivät varmuudella auta täyttämään elintarvikekauppojen hyllyjä, sijoitusstrategisti Seema Shah sanoi FT:lle.
Saksalaisista kaupoista rohmutaan tarvikkeita wc-paperista tomaattisäilykkeisiin.
Uutistoimisto Reuters uutisoi EKP:n pitäneen tiistaina puhelinkokouksen. Kokouksessa ei lähdetietojen mukaan käsitelty rahapolitiikkaa. EKP:ssa mietittiin esimerkiksi setelien riittävyyttä, jos kansalaiset alkavat epidemian luoman paniikin vuoksi varastoimaan käteistä. EKP keskusteli myös perutetuista tapahtumista.
EKP ei kommentoinut Reutersin tiedusteluja kokouksesta.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen talous supistui loppuvuonna – euroalueen talouskasvu lähes pysähtyi

EKP:n vihreä rahapolitiikka törmää realiteetin muuriin

Euroalueen pankkiirit käyvät uuteen taistoon negatiivisten talletuskorkojen poistamiseksi

Supertiistai käynnissä, Pekka Kauppala arvioi: Sanders lähellä Trumpin haastajaksi pääsyä

Supertiistain lopputulema: Sandersin johto kasvaa, Biden kirii – muut ovat ulkona

Yhdysvaltain 10-vuotisen lainan korko putoaa kuin kivi

Taloustieteen dosentti Tuomas Malinen Neuvottelija-kanavalla: Kaikki ainekset suureen lamaan – ”EKP:tä ei ole viiden vuoden päästä”

Fed laittoi “kaikki peliin” – pörssit jatkavat luisujaan

EKP heittämässä osto-ohjelmansa rajoitteet roskakoriin – peli auki laittomaan jäsenmaiden suoraan rahoitukseen?
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.