Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Eurovaaliehdokkaat kentällä – Väätäisellä massiivisin vaalikiertue

12.05.2014 |13:15

Eurovaaliehdokas, kansanedustaja Juha Väätäisen vaalikampanjakiertueen täytyy olla koko Suomen massiivisin ja näyttävin kampanjakiertue näissä vaaleissa.

Kampanja starttasi jo 2. päivänä viime vuoden kesäkuuta. Jouluaattoon mennessä takana oli 95 vaalitilaisuutta kaikissa vaalipiireissä. Vuodenvaihteessa kiertue jatkoi 150 vaalitilaisuuden tavoitteella, joista takana on jo viitisenkymmentä.

– En tee tunnin mittaisia piipahduksia, ettei tule ylimielisen leimaa. Pääkaupunkiseudulla tilaisuudet kestävät keskimäärin 3-4 tuntia, pisimmät koko päivän, Väätäinen kertoo.

Väätäisen kalenterissa on noin viisitoista tilaisuutta viikossa, joista 5-8 pääkaupunkiseudulla ja viikonloput maakunnissa. Vaalitiimin käytössä on Suomen näyttävin vaaliauto, jossa on screenit molemmin puolin vaihtuvin vaaliteemoin. Tiimi on puettu jääkiekkoasuihin. Vaalimateriaaliin lukeutuu 30 000 omilla logoilla painettua kassia ja saman verran suklaasydämillä ja mentolikaramelleilla varustettuja käyntikortteja, joita Julma-Juha on jakanut henkilökohtaisesti jo yli 15 000 kappaletta.

EU täyteen remonttiin

Tahti on kova, mutta se ei miestä paina. Väätäinen ihmisten tapaamisesta, siinä tilanteessa hän on parhaimmillaan. Hän tuntee suomalaiset ja on erittäin hyvässä kunnossa.

– Teen töitä aamukuudesta iltayhteentoista, se on normaalitahtini. Olen helposti lähestyttävä, sillä vaikka olen hyvä suustani, on minulla myös kuulevat korvat. Äänestäjäkuntani koostuu pääosin 50-90-vuotiaista, joita Suomessa on 2,5 miljoonaa. He tietävät kuka olen ja mitä aion tehdä. Kiertueeni ykkösasia on puolueen yhteinen menestys.

– Vaaliteemani on ”Stop EU”, eli EU on pantava täyteen remonttiin. Olen täydellisen eurovastainen, tämä euro ei kelpaa minulle. Suomi on täydellisesti laiminlyönyt oman tie- ja rataverkkonsa kehittämisen EU-varoin, koska ei ole osannut vaatia. Meille kuuluisi kolmesataa miljoonaa teihin ja ratoihin joka vuosi, viime vuonna saimme kymppejä.

Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 5/2014 -lehdessä.

MIKA MÄNNISTÖ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”

01.04.2025 |19:32
3.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa

27.03.2025 |15:26

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää