

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Mika Niikko: ”Suomen kansallista päätösvaltaa puolustettava”
Yrittäjä ja perussuomalaisten europarlamenttivaaliehdokas Mika Niikko on huolissaan Suomen päätösvallan supistumisesta EU:ssa.
– EU pyrkii jatkuvasti kaventamaan Suomen kansallista päätösvaltaa lisäämällä sääntelyä myös pienissä asioissa. EU kulkee kohti liittovaltiota, joten pyritään säilyttämään kansallinen päätösvalta mahdollisimman laajasti Suomella itsellään, Mika Niikko kertoo.
Hän ei hyväksy EU:n liittovaltiokehityksen lisäksi yhteistä velkaa ja tukipaketteja.
– Suomalaisten etu, turvallisuus ja elämäntapa pitää laittaa edelle kaikessa päätöksenteossa, Niikko korostaa.
Ulkopoliittista kokemusta
Varakansanedustaja Niikolla on pitkä kokemus Suomen ulkopolitiikan hoitamisesta. Hän on toiminut ulkoasianvaliokunnan puheenjohtajana ja EU-asioista vastaavan suuren valiokunnan jäsenenä.
Työ kansanedustajana perussuomalaisten ryhmässä vuosina 2011–2023 sekä kansainväliset tehtävät muun muassa Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnassa antavat Niikon mukaan hänelle hyvän pohjan mepin tehtävään.
– Minulla on ulkopoliittinen vahva kokemus ja laajat kansainväliset suhteet EU-alueen diplomaatteihin ja poliitikkoihin. Olen hyvä verkostoitumaan ja tiedän miten EU toimii, joten aikaa ei kulu opetteluun, Niikko tähdentää.
Turvallinen Suomi keskiössä
Niikko pitää tärkeänä, että EU osallistuu nykyistä voimakkaammin Suomen ja Venäjän välisen rajan turvallisuuden vahvistamiseen.
Hänestä myös energian-, ruuan- ja lääketuotannon omavaraisuutta on vahvistettava EU:n alueella.
Euroopan ja Suomen islamisoituminen on Niikon mielestä uhka länsimaisten valtioiden yhteiskuntarauhalle, jos EU:n maahanmuuttopolitiikkaa ei tiukenneta.
– Islamisoitumisen ennaltaehkäisemiseksi vahvat kristilliset seurakunnat sekä uskonnon- ja sananvapaus ovat loppujen lopuksi ainoa toimiva ratkaisu kristillisten perinteiden, arvojen ja elämäntapojen säilyttämiseksi koko Euroopan alueella, Niikko toteaa.
Mika Rinne
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Eurovaalit 2024 EU:n yhteinen maahanmuuttopolitiikka lääketuotanto islamisoituminen kansallinen päätösvalta rajaturvallisuus yhteisvelka EU-tukipaketit omavaraisuus energiantuotanto liittovaltiokehitys eurovaaliehdokkaat ruuantuotanto Euroopan unioni Uskonnonvapaus Sääntely Sananvapaus Mika Niikko
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Rantanen rajaturvallisuuslaista: Kansallinen turvallisuus, torjuntatoimet ja ihmisoikeudet tasapainossa

EU-taloutta on korjattava kestävällä tavalla, ei enää uusilla yhteisvelkapaketeilla – Purra kehottaa kaikkia ottamaan mallia Suomen hallituksen toimista

Demarit jatkaisi turvapaikkarallia EU:ssa myös tulevaisuudessa – perussuomalaisille ei käy: ”Eurooppa ei kestä tällaista maahanmuuton määrää”

Eurovaaliehdokas Mauri Peltokangas: ”Suomalaiset osaavat itse päättää, miten hoidamme metsiämme, maataloutta ja teollisuutta”

Talousasiantuntija Huopainen: Jokainen uusi velkapaketti pahentaa tulevan laskun loppusummaa
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää