Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Eurovaaliehdokas Lauri Laitinen Ruanda-mallista: “Kohdemaan pohtimista tärkeämpää on se, miten voidaan valvoa Eurooppaan pyrkiviä”

28.05.2024 |14:11

Julkisessa keskustelussa Ruanda-mallin vastustus keskittyy lähinnä siihen, millainen Ruanda olisi kohdemaana ja mitä se merkitsisi turvapaikanhakijoiden kohtelulle. Tällä pyritään ajamaan sivuraiteille se, miksi tarvitaan muutosta Suomen ja EU-tason maahanmuuttopolitiikkaan.

– Koko Euroopan tasolla nähdään yksittäisissä maissa tahtoa siirtää turvapaikkahakemusten käsittely kolmansiin maihin, sillä nykytilanne on täysin kestämätön. EU:ssa turvapaikkaa hakeneet saavat liikkua vapaasti hakemuksensa käsittelyn aikana, jolloin he katoavat muualle maahan tai muihin maihin prosessin aikana, avaa PS-Nuorison puheenjohtaja ja eurovaaliehdokas Lauri Laitinen.

Satoja ihmisiä kadonnut vastaanottokeskuksista

Uutissuomalaisen mukaan itärajan ylittäneistä turvapaikanhakijoista joka neljäs eli joitain satoja ihmisiä on jo kadonnut vastaanottokeskuksista. Suurin osa heistä on tavoitettu 1 100 kilometrin päästä Saksasta.

– Kohdemaan pohtimista tärkeämpää on se, miten voidaan valvoa Eurooppaan pyrkiviä. Jos muilla ei ole tahtotilaa valvoa turvapaikanhakijoiden liikettä jalkapannoilla, kieltää lähtemästä vastaanottokeskuksista tai lisätä Schengen-alueen sisärajavalvontaa, niin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin siirtää koko prosessi EU:n ulkopuolelle. Tällöin heidän katoamisensa ei aiheuta välitöntä uhkaa eurooppalaisille, terävöittää Laitinen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
10.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää