Artikkeli kuva

KALLE ERKKILÄ

Viikon 21/2014 luetuin

Eurooppatiedotuksen rahoittama faktatarkistaja löysi EU-pilakuvista vikoja: Poliisi ei oikeasti vie mummon hellaa

21.05.2014 |22:41

Vaalit ovat lähellä ja perussuomalaisten massiivinen rynnistys aiheuttaa poliittisissa vastustajissa kasvavaa kauhua ja paniikkireaktioita. Ehkä tragikoomisin kampitusyritys tuli Ulkoministeriön Eurooppatiedotuksen rahoittamalta Faktabaarilta, joka hyökyi koko voimallaan EU:lle irvailevien pilapiirrosten kimppuun.

Luit oikein – pilapiirrosten.

Faktabaarin anonyymit faktatarkistajat listasivat sivukaupalla perussuomalaisten ”Kansalaisen direktiiviopas”-lehtisen pilapiirrosten asiavirheitä. Faktabaari kritisoi mummon hellaa roudaavia poliiseja, johtokuntaan päässyttä papukaijaa ja jopa sokkeloa, jota vartioi tiukkaan kumipukuun sonnustautunut Uma Thurman. Edes maitoa ja ekolamppuja kauppaavan alipalkatun vuorotyöläisen pilakuva ei säästynyt Faktabaarin raivolta.

Ikävä kyllä kukaan ei ollut paljastanut faktamaakareille, että lehtinen, jonka kannessa lukee suurilla kirjaimilla ”PARODIA”, saattaa sisältää jonkin verran poliittista satiiria ja melko niukalti puolueen ohjelmaa. Vastaavasti lehtisissä, joiden kannessa lukee ”PUOLUEOHJELMA”, on tyypillisesti paljon kirjaimellisesti otettavaa puolueen politiikkaa ja hyvin vähän parodiaa.

PS VIIHDETOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
4.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
5.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
6.
Suomen uutiset logo

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”

07.03.2025 |16:34
8.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
9.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää