Euroopan parlamentti julisti maailmanlaajuisen ilmastohätätilan

28.11.2019 |17:35

Strasbourgin ja Brysselin väliä ahkerasti suhaavat europarlamentaarikot julistivat maailmanlaajuisen ilmastohätätilan. Hätätilan julistaminen seurasi äänestystä, jossa mepit äänestivät 429-225 hätätilan julistuksen puolesta.

Aluksi vihreiden europarlamenttiryhmä arveli julistuksen olevan vain julkisuustemppu. EPP-ryhmä olisi halunnut hätätilan julistamisen sijaan painottaa mielummin ilmastonsuojelun kiireellisyyttä.

Euroopan komissio on halukas asettaa päästöneutraalin ilmastopoliittisen tavoitteen vuoteen 2050 mennessä. Tavoite on vastatuulessa EU-maiden johtajien muodostamassa Eurooppa-neuvostossa. Jäsenmaista Puola, Unkari ja Tšekki ovat tavoitteesta eri mieltä.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää