

LEHTIKUVA
Euroopan komission puheenjohtaja von der Leyen myöntää viimein: EU:n rokoteohjelmassa on tehty virheitä
Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen myöntää viimein, että koronarokotteen valmistus vie aluksi aikaa. Hän myöntää myös komission tehneensä virheen mahdollistaessaan rokoteviennin rajoitukset unionin ulkopuolelle. EU:n rokoteohjelman vaikeudet olivat syöstä unionin ilmiriitoihin.
EU:n toimintatapa vaikeuksissa on muiden syyttely. Ursula von der Leyen syytti muun muassa varapuheenjohtaja Valdis Dombrovskisia rokoteohjelman farssista. Osansa ovat saaneet myös rokotevalmistajat.
EU pyöritti ajatusta estää rokotteiden vienti unionin ulkopuolelle. Tätä liikettä kauhisteltiin niin Irlannissa kuin Isossa-Britanniassakin. Kiista oli vaarantaa jopa Irlannin tasavallan ja Pohjois-Irlannin välisen pitkäperjantain rauhansopimuksen. Maailman terveysjärjestö WHO varoitti rokotenationalismin hidastavan pandemian taltuttamista.
EU vihjasi epäilevänsä rokotevalmistajien salakuljettavan rokotteita pois unionista.
Kritiikkiä piiloon
Von der Leyen on aivan ymmärrettävästi pettynyt EU:n rokoteohjelman tahmaiseen alkuun. Komissio halusi kuitenkin itse olla rokoteohjelman ruorissa.
Mahtipontiset puheet koko maailman rokottamisesta osoittautuivat varsin nopeasti poliittisten irtopisteiden keräilyksi. Rokoteohjelmasta piti tulla eurooppalainen menestystarina. Komissio itse melko varmasti kaavaili tehtäväkseen kunnian pokkaamisen.
Von der Leyen kipittikin piiloon hiljaisuuteen vastatuulen iskiessä, Politico kirjoittaa. Saksan entisellä puolustusministeri von der Leyenillä ei ole johtajakokemusta. Sen puute saattaa selittää sen, ettei hän osannut kantaa virheistään vastuuta.
Komissio Saksan hallinnon satelliitti
Komission puheenjohtajan radiohiljaisuus ei koske saksalaismediaa. Hänen pitäisi toimia 27 jäsenmaan toimitusjohtajana. Olisi perin omituista, jos suuryrityksen toimitusjohtaja keskustelisi esimerkiksi vain yrityksen markkinaosaston kanssa.
Saksan kanssa tehtyä viestintää lukuunottamatta von der Leyenin viestintä on jopa ala-arvoista.
Politico kirjoittaa Euroopan komission päämajan olevan Saksan hallinnon satelliitti. Saksa ei kaihda käyttää tätä kätevää valtaansa koko unionin taluttamiseen.
Saksalle on esimerkiksi melko yhdentekevää, mitä Venäjällä tapahtuu. Kuka salamurhataan, kuka myrkytetään – Saksa ei taivu Nord Stream 2 -kaasuputken rakennuksesta, vaikka esimerkiksi Euroopan parlamentti näin ei-sitovasti vaatiikin.
Saksan painostuksesta EU kiirehti solmimaan Kiinan kanssa investointisopimuksen, vaikka Kiinan ihmisoikeuksien taso on vähintäänkin kyseenalaisella tasolla. Yhtä lailla Hongkongin demokratian murskaaminen rautasaappaan alle ei huoleta Saksaa.
Korupuheilla ei näitä mahtimaita saada lopettamaan ihmisoikeuksien polkemista.
Muut EU:n jäsenmaat saavat pörhistellä rintojaan ja kehua olevansa kaikissa tärkeissä ja päättävissä pöydissä – kunhan kanta on sama kuin Saksalla. Ranska saa äänensä satunnaisesti kuuluviin.
Asiantuntijoilla ei niin väliä
Politico kirjoittaa von der Leyenin avustajakaartin tärkeimmän ominaisuuden olevan lojaalius häntä ja EU:ta kohtaan. Asiantuntemuus on toissijaista.
Nopeampien rokotesopimusten sijaan EU kitsasteli ja lähetti vielä kaupankäynnin neuvottelijan riitelemään valmistajien kanssa pilkkujen sijainneista pykäläviidakossa. Sopimusneuvottelut venyivät tämän vuoksi kuukausilla ja ensimmäiset rokotteet menivätkin ketterille ja maksuvalmiille maille.
Politico kirjoittaa: “Jos koskaan niin nyt EU:n olisi pitänyt olla valmis heittämään rahaa vaikka ikkunasta ulos. Miljoonat ihmishenget olivat kirjaimellisesti liipaisimella.”
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:n rokotefarssi horjuuttaa unionia – “Brexitissä britit tekivät kaiken oikein”

Elomaa: Hallitus on vain odotellut passiivisesti rokotteiden saapumista eikä yrittänyt toimia asian eteen tilanteen edellyttämällä aktiivisuudella

Rantanen ihmeissään THL:n suosituksesta koronarokotevälin pidentämiseksi: ”Ylittää valmistajan ohjeet kaksinkertaisesti”

Bloomberg: EU myöntämässä Trumpilla olleen syyt irtautua Maailman kauppajärjestö WTO:sta Kiinan protektionismin vuoksi

Jo kuusi EU-maata hankkimassa rokotteita komission rokoteohjelman ulkopuolelta – Rantanen: Olisiko Suomenkin pitänyt lähteä mukaan?

Slovakian liberaalille presidentille täysi nöyryytys rokotefarssista – maa ajautumassa hallituskriisiin

Suomalaisrokotteiden kehittäminen etenee hitaasti – Koponen: “Kuka muu meitä auttaa, jos emme me itse?”

Komission puheenjohtaja von der Leyen saa pyyhkeitä omiltaan: Liian vihreä ohjelma ja huomiohakuisia otsikoita
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää