Artikkeli kuva

afp lehtikuva FREDRIK VON ERICHSEN

Viikon 29/2015 luetuin

Eurojäsenyydestä kansanäänestys? Kansalaisaloite rohmuaa allekirjoituksia hurjaa vauhtia

17.07.2015 |18:07

Onko eurojäsenyys sittenkään “ikuinen ja peruuttamaton”? Tuore kansalaisaloite ajaa Suomeen kansanäänestystä eurojäsenyydestä. Aloite on otettu  innostuneesti vastaan, allekirjoituksia on kertynyt yhdessä päivässä yli 12 500.

Aloitteen laatijan mukaan euroalue ei ole kehittynyt sellaiseksi kuin eduskunnalle vuonna 1998 esitettiin.Eurojäsenyys on aiheuttanut Suomelle taloudellista vahinkoa, työttömyyttä ja julkisen talouden pahan alijäämän.

“Jos kansanäänestys sen sijaan johtaisi Suomen eroamiseen euroalueesta, euron rinnalla otettaisiin käyttöön kansallinen valuutta.”

Lisäksi Euroopan unionin perussopimusten vastaisesti on ryhdytty tukemaan taloudellisesti vaikeuksiin joutuneita jäsenmaita. Tukijärjestelyjä ollaan lisäämässä ja saattamassa ne pysyvälle pohjalle. Euroalueen päätöksentekojärjestelmää ollaan muuttamassa tavalla, joka olennaisesti kaventaisi Suomen taloudellista ja valtiollista itsenäisyyttä.

Näistä syistä aloitteessa ehdotetaan, että Suomen jäsenyydestä euroalueessa järjestetään kansanäänestys, jonka yhteydessä kerrotaan avoimesti jäsenyyden tähänastiset vaikutukset ja siihen liittyvät tulevaisuuden uhkat ja riskit.

– Jos kansan enemmistö kannattaisi Suomen pysyttäytymistä euroalueessa, se hyväksyisi käytännössä euroalueen muuttumisen velkaunioniksi ja ylikansalliseksi liittovaltioksi. Jos kansanäänestys sen sijaan johtaisi Suomen eroamiseen euroalueesta, euron rinnalla otettaisiin käyttöön kansallinen valuutta. Tällöin Suomi olisi raha- ja talouspolitiikan suhteen samassa asemassa kuin muut Pohjoismaat, aloitteessa todetaan.

Kansalaisaloitteen tekstin on laatinut keskustan europarlamentaarikko Paavo Väyrynen.

Kansalaisaloite tarvitsee 50 000 nimeä päästäkseen eduskunnan käsiteltäväksi, aikaa nimien keräämiseen on kuusi kuukautta.

Kansanäänestyksiä kannatetaan yli puoluerajojen

Perussuomalaiset on ajanut jo pitkään kansanäänestyksen järjestämistä EU:sta. Niin ikään puolue on viime vuonna esittänyt kansanäänestyksen järjestämistä eurojäsenyydestä. Puheenjohtaja Timo Soini totesi tässä yhteydessä, että talouspoliittiset seuraukset ovat olleet Euroopalle Saksaa lukuun ottamatta katastrofaaliset.

– Koko euroalue on jäässä, koska sillä ei ole itsenäistä valuutta- ja korkopolitiikkaa. Sen sijaan euron ulkopuolinen Eurooppa menee eteenpäin, Soini totesi kansanäänestystä koskevassa kannanotossaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
8.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää