

LEHTIKUVA
Euroalueen talous jäämässä taas Yhdysvaltain ja Kiinan toipumisesta jälkeen – kaksoistaantuma häämöttää
Euroalueen talous näyttää jäävän taas muiden talousmahtien kasvusta jälkeen. Euroalueen talous kääntyi loppuvuodesta 2020 jälleen laskuun. EU:n rokoteohjelman vastatuuli merkitsee kaiken järjen mukaan sitä, että eurotalous valahtaa uudelleen taantumaan.
Euroalueen nuupahtavan talouden lisäksi erityistä murhetta aiheuttaa jäsenmaiden talouksien eritahtinen kehitys. Kun Saksan ja Espanjan taloudet pitävät Eurostatitn ennakkokatsuksen mukaan pintansa, rojahti Italian ja Ranskan taloudet pahasti pakkaselle. Eri tahtiin kulkeneet taloudet ovat luoneet jännitteitä euroalueen sisälle.
Talous toipuu hitaasti
Euroopan keskuspankki arvelee euroalueen saavuttavan pandemiaa edeltävän talouden vasta vuoden 2022 aikana. Kiina on jo tässä mielessä jo toipunut pandemiakriisistä. Yhdysvallat toipuisi tänä vuonna.
Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n mukaan euroalue on monella tapaa haavoittuva koronaviruksen aiheuttaman pandemian edessä. Etelä-Euroopan maat ovat nojanneet vahvasti turismiin. Toiseksi Euroopassa on lukuisia pieniä ja keskisuuria yrityksiä. Pandemiarajoitukset ovat iskeneet myös näihin yrityksiin suuryrityksiä voimakkaammin.
Berengerg-pankin pääekonomisti Holger Schmieding huomauttaa, että talouden kangertelu voi johtaa myös poliittisiin ongelmiin. Italian hallitus on jo kaatunut ja uuden hallituksen muodostaminen näyttää hyvin vaikealta.
Toiveet pandemian päättymiseen
Uutistoimisto Bloomberg huomauttaa, että euroalueen talouden toipumisvaikeudet toistavat tuttua kaavaa. Euroalue vajoi vuosiksi eurokriisiinsä finanssikriisin säikähdettyä markkinat.
EU:n rokoteohjelman käynnistysvaikeuksista huolimatta toiveet on kasattu pandemian päättymiseen. Kyseessä on eräänlainen viivytystaistelu.
Ranskan valtiovarainministeri Bruno Le Maire kertoo Bloombergille, että euroalueella on kyllä kaikki tarvittava ripeäänkin toipumiseen. Se vaatii vain pandemian päättymistä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valuuttaliittojen vaihtoehdot: Tulonsiirrot tai hajoaminen

Poliittinen paine ajamassa EU:n elvytysrahat sirkushuveihin

Euroopan talous ja moraali jakaantumassa taas kahtia

FT laski: Euromaiden budjettialijäämä lähes biljoona euroa

Puisto ja Immonen: Suomen talouden kantokykyä ajetaan koetukselle

Bloomberg: EU myöntämässä Trumpilla olleen syyt irtautua Maailman kauppajärjestö WTO:sta Kiinan protektionismin vuoksi

Informaatiosotaa? Kiina hyllytti BBC:n

Rahaa painetaan – riski inflaatiosta ja korkojen noususta kasvaa

Politico: Kiina ärähti Saksalle – Saksan pitäisi keskittyä kauppaan, eikä ihmisoikeuskysymyksiin
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää