Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

EU:n tautienehkäisykeskuksen raportti: Suurin osa tapauksista paranee

03.03.2020 |13:59

EU:n jäsenvaltioissa on tähän päivään mennessä todettu 2 100 koronavirustartuntaa. EU:n tautienehkäisykeskus on määritellyt koronaviruksen leviämisen riskiluokituksen unionin alueella nyt kohtalaiseksi tai korkeaksi.

Useimmissa tapauksissa, joita ilmoitettiin EU:ssa, ETA-maissa ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa, on havaittu epidemiologisia yhteyksiä. EU:n tautienehkäisykeskuksen mukaan on kuitenkin yhä enemmän tapauksia, joilla ei ole määriteltyä tartuntaketjua.

Tähän päivään mennessä tehtyjen sairaustapausanalyysien näyttö on, että COVID-19-tartunta aiheuttaa lievän sairauden (keuhko-oireita tai lievän keuhkokuumeen). Suurin osa tapauksista paranee. Vakavimmat sairastumiset ja kuolemat ovat tapahtueet vanhusten ja muiden kroonisia sairauksia sairastavien keskuudessa.

EU:n tautienehkäisykeskuksen tilanneraportin voi katsoa täältä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää