

LEHTIKUVA
”EU:n pahin painajainen” voitti Hollannin vaalit – maahanmuuttokriittinen valtavirta vahvistuu Euroopassa
Vapauspuolueen ja ”Hollannin Trumpin” voitto parlamenttivaaleissa jatkaa maahanmuutto- ja EU-kriittistä vaalivyöryä Euroopassa ja saa puntit tutisemaan Brysselissä. Tämän hetken tärkein kysymys on Alankomaiden äänestäjien mielestä hallitsematon maahanmuutto ja siihen vaalivoittajalla on pian oltava omat lääkkeensä.
Gert Wildersin islamkriittinen ja euroskeptinen Vapauspuolue (PVV) on saamassa vahvistamattomien tulosten mukaan 37 paikkaa Hollannin 150-jäsenisessä parlamentissa. Puolue kaksinkertaisti paikkalukunsa vuoden 2021 vaaleista.
Entisen EU-komissaari Frans Timmermanin punavihreä allianssi (PvdA-GL) menestyi sekin ja saanee parlamenttiin 25 paikkaa edellisten vaalien 17 paikan sijasta.
Tiukan maahanmuuttokriittisen Dilan Yeşilgözin keskustaoikeistolainen hallituspuolue VVD sen sijaan otti tuimasti takkiinsa. Puolueen paikkamäärä parlamentissa on putoamassa kymmenellä ja jäänee 24 paikkaan.
Tarjous Hollannin EU-erosta
”Gert Wilders on EU:n pahin painajainen”, kommentoi arvovaltainen Politico-julkaisu Hollannin vaalitulosta. Politicon mukaan Wildersin vaalimenestyksen taustalla oli äänestäjille suunnattu tarjous Hollannin EU-erosta.
Vaalivoitto ja sen tuoma mahdollinen hallitusvastuu sai Wildersin laittamaan sordiinon päälle hurjimpiin puheisiinsa.
– Ymmärrän mainiosti, että puolueet eivät halua olla hallituksessa sellaisen puolueen kanssa, joka haluaa rikkoa perustuslakia.
– Emme siis aio puhua moskeijoista, Koraanista ja koraanikouluista.
”Hollannin Trumpilla” kovat haasteet
Hallitsematon maahanmuutto oli Hollannin vaalien keskeinen kysymys. Eurooppaan on tulossa enemmän laittomia siirtolaisia ja turvapaikanhakijoita kuin kuunaan vuosien 2015–2016 jälkeen. Äänestäjien ja vaalivoittajan mielestä Alankomaihin ei mahdu enää tulijoita, maa on täynnä.
Maahanmuuttokriittisyys on tänään valtavirtaa koko Euroopassa. Giorgia Melonin Italian veljet voitti vaalit runsas vuosi sitten. Ranskassa Marie Le Penin Kansallinen rintama on gallupeissa edelleen kakkonen, kuten nykyään myös AfD Saksassa.
Daily Mail ehti jo nimittämään Wildersiä ”Hollannin Trumpiksi”. Lehti muistutti lukijoitaan kuitenkin siitä, että sanat on muutettava teoksi ja niistä ensimmäinen on äänestäjien edellyttämä ”turvapaikanhakijoiden tsunamin” pysäyttäminen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikanhakijoiden tsunami maahnamuuttajat islamkriittinen EU:n pahin painajainen Hollannin Trump PvdA-GL PVV Marie Le Pen Dilan Yeşilgöz Frans Timmerman Gert Wilders VVD maahanmuuttokriittinen Giorgia Meloni laittomat siirtolaiset EU-ero Hollannin parlamenttivaalit Bryssel Euroopan komissio Turvapaikanhakijat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


AfD:n pelko tekee Saksan vanhoista puolueista maahanmuuttokriittisiä – jopa vihreät vaativat laittomasti maassa oleskelevien palauttamista

“Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta

Giorgia Meloni aikoo lähettää Välimeren turvapaikkaturistit leireille Albaniaan – koirat haukkuvat mutta karavaani kulkee

Kristillisdemokraatit kaatoivat Hollannin hallituksen – maahanmuutto taas keskeinen erimielisyyksien aihe

Halla-aho: Peruskonservatiiviset arvot ja isänmaallisuus olivat joskus sekä työväen että porvariston asia – ”Nykyään asiat ovat kääntyneet päälaelleen”

Väliaikainen rajavalvonta puolitti Saksaan tulevien luvattomien tulijoiden määrän

Kevään EU-vaaleissa muhii jättiyllätys – maahanmuuttokriittisyys nousussa kautta Euroopan

Brexit ei auttanut, kovempia keinoja kaivataan: Britanniaan muuttaa enemmän väkeä kuin koskaan aikaisemmin

Vaihtoehto Saksalle -puolue luokiteltiin “varmennetusti äärioikeistolaiseksi” myös Sachsenin osavaltiossa
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta

Itäraja pysyy kiinni
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää