Artikkeli kuva

Matteo Salvini. / FLICKR

EU:lle populistijohtaja? Italian sisäministeri tunnustelee EU-kriittisten liittoumaa ja vihjaa tavoittelevansa EU-komission puheenjohtajuutta

09.01.2019 |19:47

Kännissä alati söhläävä EU-komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker ei ole erityisen hyvä käyntikortti Euroopalle. Voisiko hänen seuraajakseen sovitella italialaisen populistipuolueen staraa Matteo Salvinia?

Asia ei ole enää pelkän ajatusleikin tasolla, sillä Italian sisäministerinä toimiva Matteo Salvini tunnustelee parhaillaan mahdollisuuksiaan hakeutua Euroopan komission puheenjohtajaksi.

Salvini tunnustelee myös mahdollisia yhteistyötahoja europarlamentissa. Salvini tapaa Puolan Laki ja oikeus -puolueen johtajan Jarosław Kaczyńskin Varsovassa keskiviikkona, Reuters uutisoi. Salvinin Liitto kuuluu ENF-ryhmään, kun Kaczyńskin puolue istuu ECR-ryhmässä.

Molempien puoluejohtajien puolueita yhdistää EU-kriittisyys. Sen sijaan niillä on eri näkemys suhtautumisestaan Venäjään. Puolan hallituksen suhteet Venäjään eivät ole yhtä lämpimät kuin Italian hallituspuolueen Liitolla.

Sen sijaan molemmilla puolueita yhdistää laittoman maahanmuuton vastustaminen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää