Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

EU-virkamiehen arvion mukaan Geneven pakolaissopimuksesta luovutaan, jos se vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden sisärajoilla

07.12.2021 |09:11

Laittomasti EU:hun pyrkivien tai unioniin laittomasti päässeiden ihmisten kohtelu on noussut viime päivinä otsikoihin. Yleisradion MOT-ohjelma tutki rajoilla tehtävää pikakäännytystä ja julkaisi myös artikkelin Kreikan saarien vastaanottokeskuksista. Euractiv kirjoittaa EU:n rajavalvontavirasto Frontexin työntekijän tulleen erehdyksen vuoksi oletetuksi turvapaikanhakijaksi.

EU joutunee miettimään kansainvälisten sopimusten – eritoten Geneven pakolaissopimuksen – jatkoa. Eräs EU-virkamies ennusti: jos EU:n vapaan sisärajan turvaava Schengen ja Geneven sopimus ovat vastakkain, saa Geneven sopimus lähteä.

Kyse on nimenomaan pikakäännytyksistä EU:n ulkorajoilla. Puola on laatinut lain, mikä nimenomaisesti mahdollistaa pikakäännytyksen. Ihmisoikeusjärjestöt ovat paheksuneet lakia varsin äänekkäästi.

Ongelmaa hierotaan naamaan

New York Timesin Brysselin kirjeenvaihtajan mukaan EU joutuu nyt kohtaaman turvapaikanhakijoiden ja laittomien siirtolaisten kysymyksen suoraan. Frontexin työntekijän jouduttua ryöpytykseen ongelmaa hierotaan naamaan niin kovin, ettei EU voi enää katsella vihellellen täysin toiseen suuntaan.

Kovassa paineessa ne timantitkin syntyvät. Vastaavassa paineessa Geneven pakolaissopimuskin saattaa jäädä historiaan.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää