

LEHTIKUVA
EU viittaa kintaalla markkinataloudelle ostettuaan satoja miljoonia kiloja maitojauhetta – Tavio: Ei edes ekologisesti kestävää
EU on törsännyt veronmaksajiensa rahoja yli miljardilla eurolla ostettuaan tuottajilta maitojauhetta lähes 400 000 tonnia yli markkinahinnan.
Eurooppa-neuvosto päätti alkuviikosta lopettaa lisäostot väliaikaisesti huomattuaan, ettei massiivinenkaan subventio tukenut maitojauheen hintaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio pitää EU:n markkinamanipulaatiota ongelmallisena monesta syystä.
Eurooppa-neuvoston tiedotteessa todetaan, että maitojauhevarastot ovat hyvin korkealla tasolla. Varastoitu maitojauhe painaa markkinahintoja alas, koska markkinoilla arvellaan EU:n joutuvan jossain vaiheessa myymään varastojaan. Alun perin tarkoituksena oli tukea maitojauheen hintaa automaattisilla tukiostoilla kiinteällä hinnalla.
Tavio: EU:n maatalouspolitiikkaa sietäisi miettiä uudelleen
EU aloitti markkinamanipulaation vuonna 2015. Tuolloin tuotantokiintiöistä luovuttiin ja meijeritalouden ylituotanto ajoi tilallisten tuottajahinnat alas.
Maitojauhe on tuoremaitoa monin verroin säilyvämpää, mutta jauheenkin laatu kärsii ajan myötä. Länsi-Afrikassa ollaan huolissaan EU:n massiivisista jauhevarastoista. Senegalilaisen meijerijärjestö FENAFELS:in johtaja Bocar Diaw tuomitsee tulipalomyynnit, koska massiivinen polkumyynti johtaisi paikallisten maidontuottajien ahdinkoon.
Tavio ymmärtää afrikkalaisten maidontuottajien pelot.
– Tämä saa pohtimaan EU:n yhteisen maatalouspolitiikan mielekkyyttä. Ruoan tahallinen ylituotanto lisää jätemäärää, joten EU ei toimi tässä ekologisesti kestävästi. Jos ylituotantoa dumpataan Afrikkaan, kuten on esitetty, niin silloin afrikkalainen maataloustuotanto kärsii, Tavio sanoo.
Markkinatalouden ohittaminen tuo laskun veronmaksajille
Tukiostot ovat perusteltuja tilapäisten tuotantohäiriöiden kohdalla. EU:n vuosia jatkunut markkinamanipulaatio tuo kuitenkin lähinnä mieleen suunnitelmatalouden opit. EU on toistaiseksi keventänyt maitojauhevarastojaan kahdella tuhannella tonnilla. Myyntitappioita kirjattiin noin 500 euroa tonnilta.
Pitkäaikaiseen ylituotantoon ainoa oikea ja toimiva lääke on tuotannon kutistaminen. Markkinataloudessa näin kävisi automaattisesti. Tavion mukaan EU:n ylituotannosta kärsivät veronmaksajat ja maidontuottajat.
– EU:n epäonnistuneen markkinoiden manipulaation seuraukset ovat kielteisiä sekä veronmaksajille että maidontuottajille. Veronmaksajille kertyy miljardiluokan lasku ja maidontuottajille riski hintojen alentumiseen, Tavio selventää.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU toivoo Berlusconin pelastavan Italian populistien kynsistä

EU:n budjettineuvotteluista tulossa vaikeat – Suomi kuuluu maihin, joiden maksuosuutta saatetaan vaatia nostettavaksi

PS vaati EU-maksuosuuden pienentämistä – esitys kaatui selvin luvuin

Turvapaikanhakijoiden pakkojyvitys riitaannutti Euroopan komission ja Eurooppa-neuvoston – Sipilä on valmis nostamaan Suomen pakolaiskiintiötä

EU tekee mitä YK:n pääsihteeri vaatii: ”Avatkaa rajat, unohtakaa äänestäjät!”

Perussuomalaiset vastustavat jyrkästi EU-liittovaltiota – Suomen on valmistauduttava eroon

Huhtasaari tylyttää unionia: Trollaa EU-kriittisiä yhteisillä verovaroillamme, ettei kukaan äänestäisi väärin

EU:n budjettikomissaari haluaa nostaa EU-budjettia entisestään brexitistä huolimatta
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











