Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

EU tarjoaa 2 000 euroa palautusrahaa Kreikan saarten leiriläisille

13.03.2020 |09:46

EU tarjoaa kaksi tuhatta euroa vapaaehtoisesti kotimaihinsa palaaville siirtolaisille, BBC uutisoi. Palautukset toteutetaan YK:n siirtolaisuusjärjestö IOM:n ja EU:n rajavalvontajärjestö Frontexin avulla. Palautuksille on Kreikan hallituksen tuki.

EU:n sisäasiain komissaari Ylva Johansson kertoo palautusrahan koskevan ihmisiä, jotka ovat saapuneet saarille ennen tätä vuotta. Palautusrahaan tulee tarttua maaliskuun aikana. Järjestely koskee viittä tuhatta ihmistä.

Saarilla on ihmisiä, joilla ei ole käytännössä mahdollisuutta saada turvapaikkaa EU-maista. Saarilla on esimerkiksi ihmisiä läntisen Afrikan maista ja Pakistanista.

Kreikka on toistaiseksi keskeyttänyt turvapaikkahakemusten käsittelyn.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää