Artikkeli kuva

Esperi Caren laiminlyönnit kuohuttavat – perussuomalaiset valmiita yhteistyöhön välikysymyksessä

28.01.2019 |19:39

Keskustelu on jälleen kuohahtanut Esperi Care:n hoivakodeissa esille tulleista räikeistä laiminlyönneistä. SDP:n eduskuntaryhmä on tänään ilmoittanut harkitsevansa välikysymystä vanhustenhoidon tilasta. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri sanoo, että perussuomalaisten ryhmä on valmis yhteistyöhön välikysymyksessä ja kuulemaan, mikä on SDP:n kysymyksen sisältö.

– Vanhustenhoidon tila on jo pitkään ollut kriisissä, eikä hallitus ole tehnyt mitään parantaakseen asiaa. Toteuduttuaan sote-uudistus vain heikentäisi tilannetta entisestään. Esperi Care:n toiminta on vain jäävuoren huippu, mitä hallituksen ajama markkinamalli tulee tekemään, Meri toteaa.

– Me olemme siis valmiita yhteistyöhön SDP:n kanssa tässä välikysymyksessä, Meri täsmentää.

Perussuomalaiset ovat esittäneet muun muassa vaihtoehtobudjetissaan parannuksia ikäihmisten hoitoon. He esittivät myös vanhusasiavaltuutetun viran perustamista.

– Meillä on lukuisia ideoita parantamaan vanhusten asemaa ja yhteistyöllä saamme niitä myös käytäntöön.

Meri kuitenkin harmittelee, ettei yksikään oppositiopuolue SDP mukaan lukien lähtenyt viime viikon tiistaina edes neuvottelemaan perussuomalaisten ryhmän kanssa yhteisestä välikysymyksestä sisäisestä turvallisuudesta.

– Kun lastemme hätä tuli esiin seksuaalirikosuutisoinnin yhteydessä, muut oppositiopuolueet kieltäytyivät yksi kerrallaan edes neuvottelemasta sisäisestä turvallisuudesta, Meri huomauttaa.

– Meillä kansalaisten hätä ja heidän asioidensa hoito menevät kuitenkin aina puoluepolitikoinnin edelle. Onkin siis harmi, että viikko sitten ei tultu edes paikalle, kun aiheena oli vähintään yhtä tärkeä lastemme turvallisuus, Meri päättää.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää