Artikkeli kuva

Kuvakaappaus HS:n verkkosivuilta.

Erikoinen vaatimus Helsingin Sanomilta: Otanmäen ja Asema-aukion väkivallanteoista ei pidä puhua samassa yhteydessä

21.09.2016 |10:15

Helsingin Sanomat moittii keskiviikon pääkirjoituksessaan pääministeri Juha Sipilää (kesk.) ja ulkoministeri Timo Soinia (ps.) siitä, että he tuominneet samassa yhteydessä Otanmäen ja Asema-aukion väkivallanteot. Molemmat tapaukset ovat nostattaneet viime päivinä erittäin voimakasta kansalaiskeskustelua.

Lehti suhtautuu hyväksyvästi siihen, kun Juha Sipilä tuomitee Asema-aukion tapahtumat, mutta oudoksuu sitä, että hän liittää tapahtuman osaksi viime viikkojen väkivallantekoja.

– Miksi Sipilä mainitsi Otanmäen? Miksi hän ei maininnut Äänekosken ja Lahden tuoreita epäiltyjä henkirikoksia, HS kysyy.

HS kummeksuu myös Timo Soinin julkaisemaa kannanottoa, jossa mainitaan molemmat tapaukset.

– Järjestäytyneiden uusnatsien demokratiaa ja ihmisten yhdenvertaisuutta halveksuvan toiminnan tuomitsemista ei tarvitse pehmentää sivuhuomautuksilla, lehti toteaa.

Lehti muistuttaa lopuksi siitä, että yhteiskunnan perusasioista tulee käydä keskustelua.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää