Artikkeli kuva

heikki saukkomaa lehtikuva

Erikoinen käänne eduskunnassa – laittomasti maassa olevien terveydenhoidon laajentaminen estyy?

09.03.2015 |18:46

Jääkö istuvalta eduskunnalta sittenkin säätämättä laittomasti maassa olevien terveyspalvelujen laajentamista koskeva laki? Näin näyttää käyvän, sillä lakiesitys pantiin tänään yllättäen pöydälle, eikä se ehdi toiseen käsittelyyn, ellei eduskuntaa kutsuta ylimääräiseen istuntoon. Tämä ei ole todennäköistä.

Jälleen yksi kaatunut hallituksen hanke?

Peruspalveluministeri Susanna Huovinen (sd.) on ajanut paperittomien terveydenhuoltoa koskevaa lakia voimallisesti eteenpäin. Lakiesitys oli tänään maanantaina ns. ensimmäisessä käsittelyssä. Kari Rajamäki (sd.) esitti tänään yllättäen eduskunnassa lakiesityksen pöydälle panoa ja käsittelyn siirtämistä perjantain 13.3 istuntoon. Hanna Mäntylä (ps.) kannatti pöydälle panoa, eikä kukaan hallituksen riveistä vastustanut tätä.

Lakiesityksen ensimmäinen käsittely jatkuu perjantaina, mutta se ei näillä näkymin ehdi toiseen käsittelyyn lainkaan, sillä ensimmäisen ja käsittelyn ja toisen käsittelyn välissä on oltava kaksi eduskuntapäivää. Eduskuntakausi päättyy kuitenkin jo lauantaina 14.3. Jos hallitus haluaa saada oman esityksensä läpi, on sen kutsuttava eduskunta koolle ylimääräiseen istuntoon seuraavalla viikolla.

Perussuomalaiset antoi lakiesitykselle jo sosiaali- ja terveysvaliokunnassa lakiesitykselle rajut moitteet ja esitti lain hylkäämistä. Perussuomalaisten mukaan olisi kestämätöntä laajentaa käytännössä maksutonta terveydenhuoltoa koskemaan henkilöitä, jotka ovat maassa laittomasti. Ristiriita on erityisen jyrkkä siksi, koska suomalaiset veronmaksajat hoitavat itse terveydenhoidostaan aiheutuvat kustannukset ulosoton uhalla.

Uusi laki olisi laajentanut hoidon koskemaan muun muassa laittomasti maassa olevien syöpähoitoja. Syöpää sairastava henkilö voisi tulla maahan viisumilla, hävittää sitten paperinsa ja hakeutua sitten terveydenhuollon piiriin. Hoitojen aikana hänelle olisi käytännössä pitänyt turvata hoidon lisäksi muun muassa asuminen, toimeentulo, lääkekustannukset ja tulkkauspalvelut. Perussuomalaisten mukaan laki olisi avannut laittomasti maassa oleville Euroopan laajimmat terveyspalvelut.

Perussuomalaisten hallintovaliokunnan ryhmä puolestaan näki esityksessä vaarana sen, että laki olisi toiminut vetovoimatekijänä erikoissairaanhoitoa vaativille potilaille, jotka on otettava julkisen sairaanhoidon jonoon vaikka hoidettavia olisi omastakin takaa. Tämä olisi perussuomalaisten mukaan kuormittanut merkittävästi suomalaisia veronmaksajia ja kuntien taloutta.

Suomessa arvioidaan asuvan laittomasti 3000-7000 henkilöä. Tarkkaa määrää ei tiedä kukaan.

Matias Turkkila


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää