Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

6. luetuin

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Vasemmistoliitto ja sen edeltäjäpuolueet SKP ja SKDL on perinteisesti katsottu työväenluokan asemaa edistäväksi kansanliikkeeksi.

Työn tekemisestä ammennetaan voimaa myös vasemmiston marssilauluissa, niistä vanhimmassa ja tunnetuimmassa viisussa Työväen marssi lauletaan mahtipontisesti Työ kättemme se hengenkin on ylevätä työtä, työ tehty kourin jäntevin voi poistaa hengen yötä.

Vasemmistoliiton identiteetti työväen puolueena perustuu sosialistiseen ideologiaan ja historialliseen rooliin työväenliikkeen kyljessä.

Imagotasolla mielikuvaa duunaripuolueesta pidetään yhä yllä, vaikka 2020-luvulla vasemmistossa puhaltavat uudet tuulet.

Vasemmistoliitto ajaa perustuloa

Tänä päivänä vasemmistoliitto kannustaa terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa, jopa puoluejohtonsa suulla.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela tunnusti avoimesti asian Helsingin Sanomien vaalitentissä, missä kysyttiin, onko oikeudenmukaista muita kohtaan, että Suomessa terve ihminen voi elää pysyvästi sosiaalitukien varassa.

Koskela vastasi kyllä.

Linjausta on paheksuttu sosiaalisen median palstoilla, mutta Koskela itse ei ole kritiikistä hätkähtänyt, vaan hän jopa suostui pohjustamaan linjaustaan Iltalehdelle, joka kysyi asiasta.

– En moralisoi niitä ihmisiä, jotka tukia käyttävät, Koskela sanoi, joskin pehmentäen kommenttiaan tarkentaen, että hän ei ole esittänyt näkemystä, jonka mukaan sosiaaliturvalla elämisen pitäisi olla kannattavampaa kuin työnteko.

Koskelan mukaan Suomen sosiaaliturvajärjestelmää pitäisi uudistaa ottamalla käyttöön niin sanottu perustulo eli sosiaalituki, jossa kaikille kansalaisille maksetaan säännöllisesti ja ehdoitta rahaa toimeentuloa varten.

Presidentti Niinistökin ärähti ideologisesti työttömille

Koskelan kanta siitä, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä, tuntuu käsittämättömältä tilanteessa, jossa Suomella on takanaan yli 15 vuotta olematonta talouskasvua.

Suomen valtion budjetti on tänä vuonna 12,2 miljardia alijäämäinen. Hallitus pyrkii laajalla keinovalikoimalla vakauttamaan julkista taloutta ja hillitsemään velkaa. Talouden vahvistamiseen tarvitaan myös mahdollisimman monen työkykyisen työpanosta, eikä ”chillailuun” rohkaiseminen näyttäydy kovin reilunakaan muita veronmaksajia kohtaan.

Myös presidentti Sauli Niinistö on ärähtänyt ilmiöstä, jossa ihmiset kuvailevat olevansa ”ideologisesti työttömiä”. Niinistö nosti aiheen esille jo presidenttikautensa alussa puhuen tuolloin ”oleskeluyhteiskunnasta”.

Niinistön mukaan jokaisen tulisi ymmärtää, ettei kenenkään pitäisi tietoisesti tahallaan – jos itse voi vaikuttaa asiaan – laiminlyödä velvollisuutta olla mukana työelämässä, tai ainakin velvollisuutta pitää huolta itsestään.

Helsingin valtuutettu karttaa työn tekemistä

Kuntavaaleissa vasemmistoliiton riveistä Helsingin valtuustoon nousi sosiaalisessa mediassa toimiva aktivisti ja ideologiseksi työttömäksi asemoitunut Anna Tuuva.

Kolmekymppinen Tuuva on lopettanut opiskelun ja hän jäi vapaaehtoisesti työttömäksi. Tuuva kokee perinteisen työ- ja opiskeluelämän itselleen sopimattomaksi.

Tuuva ajattelee, että työsuhde on usein toksinen valtasuhde, jossa työnantaja käyttää työntekijää hyväkseen.

– Miksi tekisit superraskasta työtä pienellä palkalla ja antaisit elämäsi sille ja et saa siitä mitään, Tuuva pohdiskelee.

PS suosituin puolue työväestön keskuudessa

Suomalainen hyvinvointiyhteiskunta on vuosikymmenten aikana rakennettu työllä ja yrittämisellä. Perussuomalaisten hallitusvastuun aikana eri tavoin edistetään työn vastaanottamisen kannattavuutta ja kannustinloukkujen purkamista.

Suomalaisen työn puolustaminen on huomattu myös työelämägallupeissa. Esimerkiksi Suomen yrittäjien aiemmassa kyselyssä perussuomalaiset on suosituin puolue työelämässä olevien keskuudessa.

Kansanedustaja Miko Bergbom linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän kommentit voit katsoa Bergbomin julkaisemalla videolla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Suomen Perustan toiminnanjohtaja: Evan röyhkeydellä ei ole mitään rajaa – hehkuttaa työperäistä maahanmuuttoa, unohtaen jo maassa olevat työttömät ulkomaalaiset

09.10.2024 |09:15
Suomen uutiset logo

Vihreiden ja vasemmistoliiton talousvaihtoehto järkyttää: Säästöjen ja työllisyystoimien perumista, lisää veroja, lisää maahanmuuttoa ja ”kyllä” uudelle EU-yhteisvelalle

27.11.2024 |10:46
Suomen uutiset logo

Puheenjohtaja Koskelalla ei ollut laskelmia työllisyystoimiensa tueksi illan A-talkissa: “Mulla ei ole antaa lukua sulle”

22.11.2024 |15:09
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
10.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää