Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ennaltaehkäisevä perhetyö säästää kustannuksia

14.11.2014 |14:05

Imatran kaupunki päätti, että sosiaali- ja terveyspuolella voidaan samaan aikaan säästää ja parantaa palveluita. Kaupunki tarttui lastensuojelukustannusten hallitsemattomaan nousuun.

Imatralla syntyi kunnallinen hyvinvointineuvola-toimintamalli äitiysneuvolan tilalle. Lasten ja perheiden -palvelurakenteen toimintatavat uusittiin ja palkattiin kuusi uutta perhetyöntekijää. Hyvinvointineuvolan toimintamalli lähtee varhaisesta tukemisesta jo äitiysneuvolasta ja periaatteessa kaikista äideistä.

Perheen tukeminen
alkaa lapsen syntymästä

Käytännössä malli toimii niin, että kun imatralaiseen perheeseen odotetaan lasta, neuvola tapaa kaikki perheenjäsenet ja perheen kotona käydään kunkin perheen tuen tarpeen mukaan. Varsinainen perhetyö käynnistyy niiden perheiden kanssa, joiden kohdalla herää jonkinlaista huolta hyvinvoinnista.

Myös perhetyön muotoja on uudistettu. Työntekijät jalkautuvat kouluihin, päiväkoteihin ja perheiden koteihin myös iltaisin ja viikonloppuisin. Apu on käytännönläheistä virastokäyntien ja keskustelujen sijasta.

– Jos perheessä on ongelmia ja voimat vähissä, ei pelkällä turinoinnilla pitkälle pötki, sanoo lähihoitajana työskentelevä Perussuomalaisten Nuorten sosiaali- ja terveyspoliittisen työryhmän jäsen Sanna Antikainen.

Estetystä huostaanotosta
60 000 euron säästö

Lastensuojelussa huostaanotot ovat kalliita toimenpiteitä. Karkeasti arvioituna jokainen estetty huostaanotto säästää 60 000 euroa yhteiskunnan varoja.

– Yhden vuoden kestävän laitossijoituksen kustannuksilla voitaisiin järjestää perhetyötä yli seitsemäksi vuodeksi, Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Simon Elo huomauttaa.

Perussuomalaiset Nuoret toivoo, että kunnat ottavat rohkeasti käyttöön muissa kunnissa hyväksi havaittuja toimintamalleja. Imatralla lastensuojelun laitospalvelumenot olivat uudistuksen ansiosta vuonna 2012 yli 700 000 euroa vähemmän kuin neljä vuotta aikaisemmin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää