Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ennallistaminen etenee: Euroopan parlamentin sekava kanta valmistui – ”Vihreä hulluus ei näköjään osoita laantumisen merkkejä”

12.07.2023 |18:38

Europarlamentin täysistunnossa Strasbourgissa käytiin eilen, ennen äänestystä, kiivas keskustelu ennallistamisasetuksesta. Parlamentin kanta hyväksyttiin tänään tiukassa äänestyksessä jatkoneuvotteluja varten. Parlamentissa on jyrkkä kahtiajako asetuksen puolustajien ja vastustajien välillä.

Äänestyksestä tuli odotetun tiukka, sillä parlamentin kannat jakautuivat loppuäänestyksessä 336 puolesta, 300 vastaan ja 13 tyhjää. Koko säädöksen hylkäysesityksen kaaduttua poliittisten ryhmien muutosesityksistä äänestettiin yksitellen.

”Pääongelmat yhä olemassa”

Vaikka myös ECR:n kriittisiä muutosesityksiä hyväksyttiin ja muun muassa maatalousmaita koskeva artikla 9 liitteineen kaatui kokonaan, perussuomalaisten meppien kanta esitykseen pysyi kielteisenä.

– Vaikka esitystä saatiin viilattua tasapainoisemmaksi ja maa- ja metsätalouteen liittyviin taloudellisiin ja sosiaalisiin huoliin saatiin osin vastattua, pääongelmat ovat yhä olemassa. Niitä sitten ratkotaan neuvoston kanssa käsittelyn seuraavassa vaiheessa, europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen kertoi äänestyksen jälkeen tunnelmiaan Strasbourgissa.

Pohjoismaat halutaan kärsijöiksi

Tiistaisessa debatissa Hakkarainen käytti puheenvuoron suomalaisten metsien puolustamiseksi:

– Meillä on aina ollut sanonta, että Suomi elää metsästä, ja se pitää paikkansa edelleenkin. Tämä asetus uhkaa vakavasti muun muassa metsäteollisuuttamme, maatalouttamme ja yksityisomistusta yleensä. Monissa EU-maissa metsät ovat vain muisto, siksi halutaan Pohjoismaiden kärsittäväksi laittaa koko kauheus.

Hakkarainen jatkoi puhettaan toteamalla, että “Suomesta erityisesti yritetään tehdä joku lahopuumuseo. Vihreä hulluus ei näköjään osoita laantumisen merkkejä.”

Suomen ei pidä noudattaa asetusta

Koko EU-taipaleen ajan Suomea on pidetty kilttinä mallioppilaana, joka noudattaa kaikkea EU:sta tulevaa direktiiviä ja sääntelyä prikulleen. Ennallistamisasetuksen kohdalla Hakkarainen kuitenkin vaati Suomen hallitusta pistämään hanttiin:

– Jos tämä asetus tulisi hyväksytyksi, Suomen hallituksen ei pidä missään tapauksessa noudattaa sitä. Vastustan jyrkästi ennallistamisasetusta kokonaisuudessaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”

25.02.2025 |12:48
3.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
7.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59
8.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää